Kiepskie notowania rządu - najnowszy sondaż
W ciągu ostatniego miesiąca nieco spolaryzowały się społeczne oceny wyników działalności rządu. Jak wynika z ostatniego sondażu przeprowadzonego przez CBOS, obecnie efekty pracy rządu pozytywnie ocenia 33 proc. badanych, a negatywnie 56 proc. Mimo odnotowanej w czerwcu poprawy opinie o wynikach działalności rządu są nadal gorsze niż w okresie funkcjonowania poprzedniego gabinetu Donalda Tuska.
19.07.2012 | aktual.: 01.08.2012 10:15
Po odnotowanej w czerwcu znaczącej poprawie notowań gabinetu Donalda Tuska początek wakacji nie przyniósł istotnych zmian w społecznych ocenach rządu i premiera. Badanie przeprowadzone było w pierwszej połowie lipca , zatem na jego wyniki nie wpłynęły przecieki informacji o dyskusji na wyjazdowym posiedzeniu klubu PO ani ostatnio ujawnione taśmy PSL.
Analizy statystyczne wykazują, że poparcie dla rządu związane jest przede wszystkim z deklarowanymi poglądami politycznymi. Zwolennicy obecnego gabinetu mają liczebną przewagę nad jego przeciwnikami wśród osób identyfikujących się z lewicą i politycznym centrum, natomiast wśród badanych utożsamiających się z prawicą prawie połowę stanowią jego przeciwnicy.
Warto zauważyć, iż w elektoracie PSL - partii współtworzącej rząd - stosunek do obecnego gabinetu jest dość ambiwalentny, z niewielką przewagą przeciwników nad zwolennikami.
Oceny działalności rządu również związane są przede wszystkim z deklarowanymi poglądami politycznymi - im bardziej na prawo na osi „lewica–prawica” respondenci lokują swoje poglądy, tym częściej negatywnie oceniają efekty działań rządu (zob. tabele aneksowe). W potencjalnych elektoratach dobre oceny wystawiają rządowi głównie ci, którzy w wyborach parlamentarnych zamierzają głosować na PO. Dość podzielone opinie w tej kwestii mają zwolennicy SLD, choć nieco częściej są one negatywne niż pozytywne. W pozostałych elektoratach, a także wśród osób niezamierzających głosować oraz niezdecydowanych dominują negatywne oceny efektów pracy rządu, przy czym szczególnie krytyczni są sympatycy PiS.
W porównaniu z czerwcem nieznacznie obniżył się poziom aprobaty premiera. Obecnie zadowolenie z tego, że pracami Rady Ministrów kieruje Donald Tusk, wyraża 34 proc. badanych (spadek o 2 punkty), a niezadowolenie - 52 proc. (wzrost o 1 punkt). Poziom zadowolenia z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk, jest nadal niższy niż na początku funkcjonowania obecnego gabinetu, a także w porównaniu z całym okresem działalności poprzedniego rządu Donalda Tuska.