Trwa ładowanie...
dfdraq2
28-05-2004 05:10

Kiepski pomysł na patent

Projekt nowej dyrektywy Unii Europejskiej, w
sprawie zdolności patentowej wynalazków realizowanych za pomocą
komputera, zezwala w istocie na opatentowanie programów
komputerowych. Gdyby został przyjęty, programy komputerowe z
wykorzystaniem konkretnych rozwiązań mogłyby być tworzone tylko
wtedy, gdy zapłaci się właścicielom patentów - informuje "Gazeta
Prawna".

dfdraq2
dfdraq2

Niebezpieczeństwo jest bardzo poważne, jeśli wziąć pod uwagę, jak wiele pomysłów składa się na program komputerowy. Mogłoby to oznaczać upadłość dla wielu producentów darmowego lub taniego oprogramowania - podaje gazeta.

Przed kilkoma dniami Rada Ministrów Unii Europejskiej zajmowała się projektem dyrektywy UE w sprawie zdolności patentowej wynalazków realizowanych za pomocą komputera. Dyrektywa ta zezwalałaby na patentowanie sposobów wykonywania określonej czynności przez program komputerowy. Na posiedzeniu głosowano za przyjęciem projektu i skierowaniem go do Parlamentu Europejskiego. W posiedzeniu Rady uczestniczyła Polska, która - podobno w wyniku nieporozumienia i nieprecyzyjnych wytycznych - opowiedziała się za przyjęciem projektu dyrektywy - czytamy na łamach "Gazety Prawnej".

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj