Kiedy zapanuje ponadnarodowa światowa demokracja?
- Możemy zbudować ponadnarodową demokrację na świecie - mówił przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso podczas śniadania służbowego poprzedzającego drugą sesję plenarną kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie.
- My, jako silna i zjednoczona Europa, możemy wesprzeć inne kraje na całym świecie. Możemy przekazać im naszą wolność, lojalność, pokój i sprawiedliwość.
Barroso wyjaśnił, że ma na myśli bardzo różne i dalekie kraje. Wymienił m.in. Chiny, Indie i Brazylię.
- Możemy zbudować ponadnarodową demokrację na świecie. Możemy stworzyć ponadnarodowe normy, zasady i instytucje - powiedział przewodniczący.
Barroso mówił też o odpowiedzialności, jaka spoczywa na Unii Europejskiej w walce z globalnymi problemami jak kryzys ekonomiczny czy zmiany klimatyczne.
Podobnie wypowiedziała się podczas śniadania unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding. - Stary kontynent przewodzi obecnie na świecie. Dlatego Europa powinna przewodzić także w sprawach kryzysu czy zmian klimatycznych.
Reding dodała jednak, że globalne ukierunkowanie się Unii powinno następować przy równoczesnej ochronie tego, co właściwe tylko Europie i jej poszczególnym narodom. Jak powiedziała, ważne jest, zarówno to, by się dzielić ze światem, jak i to, by chronić swój własny charakter.