Trwa ładowanie...
d1qxry1

Kiedy Wielkanoc 2020? Jak będziemy świętować podczas pandemii koronawirusa?

Wiele wskazuje na to, że pandemia koronawirusa potrwa jeszcze minimum kilka tygodni. Na taką ewentualność przygotował się Kościół. KEP poinformował, jak będą wyglądały Święta Wielkanocne 2020 podczas pandemii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielkanoc 2020. Episkopat zmienia tradycyjne obchody z powodu pandemii koronawirusa
Wielkanoc 2020. Episkopat zmienia tradycyjne obchody z powodu pandemii koronawirusa (iStock.com)
d1qxry1

Wielkanoc 2020 przypada w dniach 12-13 kwietnia. Wcześniej wierni będą obchodzić Triduum Paschalne.

Dotychczas w jego trakcie wierni gromadzili się w Kościołach podczas modlitwy i wspólnie przeżywali mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Święta Wielkanocne 2020, a także Triduum Paschalne tym razem będą przebiegały inaczej niż w minionych latach.

Święta Wielkanocne 2020 – Wielki Czwartek

Zgodnie z tradycją w Wielki Czwartek odprawiana jest tylko jedna msza. W związku z panującą pandemią i wprowadzeniem ograniczeń dotyczących liczby osób przebywających w kościele zasada ta ulegnie zmianie.

d1qxry1

Episkopat w specjalnym komunikacie poinformował, że tego dnia może zostać odprawiona druga msza w kościele lub kaplicy w godzinach wieczornych, a jeśli zajdzie taka potrzeba w godzinach porannych.

Dodatkowo Episkopat informuje, że "w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa na terenie diecezji, zaleca się zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa".

Wielkanoc 2020 – Wieli Piątek

Wielki Piątek to tradycyjnie dzień, w którym wierni uczestniczą w Adoracji Świętego Sakramentu. Tym razem również będą mogli to robić, jednak nie w tak licznym gronie, jak dotychczas.

d1qxry1

Liczba wiernych, którzy w tym samym czasie będą uczestniczyć w adoracji, będzie mocno ograniczona. Jak podkreśla Episkopat, będzie to okazja dla wiernych "do przeżywania w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej".

Święta Wielkanocne 2020 – Wielka Sobota

Dzień poprzedzający Wielkanoc w tradycji zawsze wiązał się ze święceniem pokarmów, którymi następnie dzielono się przy wielkanocnym stole.

Z powodu pandemii koronawirusa również ta tradycja zostanie zmieniona. Święcenie pokarmów zastąpi "obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350" – informuje Episkopat.

d1qxry1

Treść rekomendowanego przez Episkopat tekstu można znaleźć na dole strony dostępnej pod tym linkiem (załącznik).

W Wielką Sobotę będzie można wziąć udział w adoracji, jednak odbędzie się ona, tak jak w Wielki Piątek, w kameralnym gronie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d1qxry1

Podziel się opinią

Share

d1qxry1

d1qxry1
Więcej tematów