Kiedy są ostatki? Karnawał 2023 kończy się w lutym
W piątek, 6 stycznia rozpoczął się karnawał, czyli czas zabawy i wspólnego świętowania. Zgodnie z tradycją, jest to okres poprzedzający Wielki Post. Karnawał kończą ostatki, które w Polsce są kojarzone z najhuczniejszymi obchodami. Jak celebrowano je dawniej?
09.01.2023 11:56
Ostatki, nazywane również zapustami i śledzikiem, to ostatnie dni karnawału. Zgodnie z tradycją, trwają od Tłustego Czwartku do wtorku, poprzedzającego Środę Popielcową. W Polsce ostatki są najbardziej hucznym i najliczniej świętowanym okresem karnawału.
Ostatki 2023. Kiedy wypada ostatni dzień karnawału?
Karnawał każdego roku rozpoczyna ten sam dzień - święto Trzech Króli. Data jego zakończenia jest ruchoma i zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. W 2023 roku początek ostatków wypada 16 lutego, w Tłusty czwartek. Okres zabawy zakończy się zaś niecały tydzień później - we wtorek, 21 lutego. Dzień później przypada Środa Popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post, czyli czas pokuty i przygotowań do świąt Wielkiej Nocy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostatki - tradycje kiedyś i dziś
Ostatnie dni karnawału, jak również cały jego okres od wieków jest hucznie obchodzony nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. W Rio de Janeiro - jednym z trzech największych miast Brazylii - oraz w Wenecji odbywają się znane na całym świecie festiwale. W wielu regionach naszego kraju organizowane są zaś tradycyjne zabawy - zarówno w lokalach, jak i domach. Jedną z najpopularniejszych tradycji ostatkowych, kultywowanych w Polsce oraz katolickiej części Niemiec, jest zjedzenie pączka w rozpoczynający ten okres, Tłusty Czwartek. W Wielkopolsce organizowane są zaś zabawy nawiązujące do starej tradycji "podkoziołków", czyli dawnego ludowego zwyczaju, w którym brały udział niezamężne dziewczęta.
Ważnym elementem dawnych obchodów ostatków były tańce. Zgodnie z przekazami, im były one bardziej skoczne i radosne, tym bardziej obfitych plonów można było spodziewać się w nadchodzącym roku. Popularną rozrywką były również tzw. kuligi szlacheckie, w czasie których podróżowano pomiędzy dworami, w których odbywały się uczty i zabawy. W wielu regionach - zwłaszcza wśród ludów wiejskich - popularny był również zwyczaj przemierzania ulic przez przebierańców.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.