Kiedy koniec diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II?
Biuro postulatora procesu w wikariacie Rzymu poinformowało, że podana przez włoski tygodnik "Panorama" data 2 kwietnia (druga rocznica śmierci papieża) to jedynie hipotetyczny termin końca procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II na etapie diecezjalnym. Oficjalnie nie wiadomo więc, kiedy zakończy się ten etap.
Postulator procesu beatyfikacyjnego ksiądz Sławomir Oder nie kryje, że bardzo by chciał, aby rozpoczęty w czerwcu 2005 roku etap diecezjalny zakończył się w dniu tak symbolicznym, jak rocznica śmierci papieża czy też jego wyboru - 16 października. Jak podkreśla jednak, nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie.
Nie ulega wątpliwości, że proces beatyfikacyjny przebiega w rekordowo szybkim tempie. Do wikariatu Rzymu, gdzie trwa etap diecezjalny, dotarły już analizy teologiczne wszystkich pism Karola Wojtyły, w tym także jego dzieł literackich - poezji oraz dramatów.
Dobiegają końca prace komisji historycznej, która zajmowała się m.in. osobistymi notatkami Jana Pawła II. Jak wiadomo, nie zostały one zniszczone, lecz zachowane w całości przez papieskiego sekretarza, obecnie metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza.
Kończą się również przesłuchania aż 130 świadków, powołanych przez trybunał kanoniczny w celu przedstawienia kolejnych etapów życia papieża.
Wkrótce przesłuchani zostaną także przeciwnicy beatyfikacji Jana Pawła II z działającego od ponad roku komitetu 13 teologów z kilku krajów. Uważają oni, że przeciwko uznaniu polskiego papieża za błogosławionego przemawiają liczne, kontrowersyjne ich zdaniem, aspekty jego pontyfikatu, takie jak sprzeciw wobec tak zwanej "teologii wyzwolenia", konserwatyzm w kwestiach etyki seksualnej, celibatu księży oraz roli kobiet w Kościele, plaga pedofilii wśród księży, niewyjaśnione do końca interesy watykańskiego banku IOR, "izolowanie" arcybiskupa Oscara Romero z Salwadoru, który został potem zamordowany przez skrajnie prawicowych bojówkarzy, a także "polityka słabości" wobec dyktatorskich reżimów w Ameryce Południowej.
W każdym procesie beatyfikacyjnym szczegółowo rozważa się wszystkie "za" i "przeciw", dlatego argumenty przeciwników zostaną wzięte pod uwagę.
Sylwia Wysocka