SpołeczeństwoKiedy Bóg otworzył drzwi

Kiedy Bóg otworzył drzwi

O ostatnich dniach życia Jana Pawła II i latach spędzonych w cieniu wielkiego papieża z ks. prałatem Mieczysławem Mokrzyckim rozmawia Beata Zajączkowska

Kiedy Bóg otworzył drzwi
Źródło zdjęć: © WP.PL

Beata Zajączkowska: Ksiądz jest jedną z nielicznych osób, które do końca towarzyszyły Ojcu Świętemu. Jak Ksiądz zapamiętał tamte dni?

Ks. Mieczysław Mokrzycki: – Tak po ludzku patrząc i oceniając, były to dla nas chwile bardzo trudne, momenty niezwykle bolesne. Wszyscy to bardzo głęboko przeżywaliśmy. Jednak patrząc z innej perspektywy, były to także chwile radosne. Widzieliśmy, jak cały świat był zjednoczony z Ojcem Świętym, jak wszyscy wspierali go swymi modlitwami, byli z nim złączeni, chcieli mu dodać otuchy. Z okien Pałacu Apostolskiego na własne oczy widzieliśmy tłumy ludzi zgromadzonych na Placu św. Piotra. Widzieliśmy, jak oni bardzo przeżywali odchodzenie Ojca Świętego, jak się jednoczyli, zbierali w różnojęzycznych grupach. Słychać było śpiewy, widać zapalone świece i przyniesione kwiaty. Ta młodzież całą noc czuwała. Widziałem, jak ze zmęczenia niektórzy pokładli się na ziemi, aby chwilę odpocząć, i tak było każdego dnia. Dla nas, którzy przeżywaliśmy tę rozłąkę w sposób trudny, może smutny, było to pewnym ukojeniem i dodaniem siły. Z drugiej strony byliśmy spokojni, widząc naszego Ojca Świętego, który swoje umieranie przeżywał
w sposób godny i bardzo spokojny. Był pełen zaufania Bogu. Zbliżający się koniec przyjmował z wielką pogodą. Jestem przekonany, że na godzinę śmierci był przygotowany. Dlatego na jego twarzy był zawsze spokój, pełne zaufanie. Do końca był świadomy. Spotykał się z najbliższymi współpracownikami, ze swoimi przyjaciółmi, z kardynałami, z biskupami z kurii. Staraliśmy się stworzyć atmosferę normalnego dnia. Także w tych ostatnich godzinach Ojciec Święty, tak jak przez całe życie, rozpoczynał dzień od modlitwy, potem była lektura duchowna, odwiedziny. Sobota nie różniła się od poprzednich dni jego życia. Ojciec Święty nie bardzo zwracał uwagę na swe otoczenie. Nie przeszkadzali mu pielęgniarze ani lekarze. Starał się przyjmować ich posługi w sposób jak najbardziej naturalny. Nam jego postawa dawała ukojenie, wyciszała nas, jakby przygotowywała na ostatnie pożegnanie. Bardziej byliśmy z nim, niż czekaliśmy na jego odejście. Tak było aż do ostatniej chwili, do soboty.

W zeszłym roku Jan Paweł II dwa razy znalazł się w szpitalu. Jak Ojciec Święty znosił cierpienie, jak reagował na to, że znowu musi wrócić do kliniki Gemelli?

– Lekarze zdecydowali, że potrzebna jest ponowna operacja. Powiedział: jeżeli tak trzeba, to się zgadzam. Było to bardzo spokojne przyjęcie przez Ojca Świętego woli jego lekarzy, której z ufnością się poddał. Sama operacja zapewne była trudna. Natomiast już potem Ojciec Święty był bardzo spokojny, przyjmował każdy zabieg, każdą formę leczenia. Także w szpitalu jego dzień wyglądał normalnie. Staraliśmy się mu stworzyć warunki domowe, rodzinne. Był zawsze abp Stanisław, byłem ja, były siostry sercanki. Chodziło o to, żeby Ojciec Święty nie odczuwał jakiejś wielkiej zmiany w swoim życiu. A jednocześnie przychodzili lekarze i w sposób bardzo dyskretny, jeśli była potrzeba, udzielali mu pomocy.

Czy patrząc na to ogromne cierpienie Jana Pawła II, nie chciał Ksiądz powiedzieć mu: Ojcze Święty, odpocznij?

– Może po ludzku tak to mogło wyglądać. Znając Ojca Świętego, wiedzieliśmy, że czułby się źle, gdyby nie pojawił się w oknie na Anioł Pański czy na audiencji generalnej. Nie sprzeciwialiśmy się temu. Wiedzieliśmy, że Ojciec Święty i tak zrobi po swojemu, że nie będzie słuchał, że ukaże się ludziom w oknie, będzie chciał ich pozdrowić, a przynajmniej się pokazać. Tak było od pierwszego dnia pontyfikatu do ostatniego. Zawsze był z ludźmi, chciał wśród nich być. * Z okien Pałacu Apostolskiego widzieliście, jak ludzie towarzyszą Ojcu Świętemu w chwilach odchodzenia do domu Ojca. Mówiliście mu o tym, co się dzieje na placu?*

– Tak, Ojciec Święty nie mógł tego widzieć, ale słyszał. Słyszał śpiewy, dochodziły do niego modlitwy. Otwieraliśmy okna, opowiadaliśmy, co się na zewnątrz dzieje. Ojciec Święty czy to gestem ręki, czy skinieniem głowy wyrażał wdzięczność za to, co w tamtej chwili ludzie mu przynosili. Za ich serca, obecność i za ich modlitwę.

* A jak Ksiądz patrzył na świat, który padł na kolana, by modlić się za Ojca Świętego?*

– Nie spodziewałem się aż takiej rzeszy ludzi czuwających z Ojcem Świętym. Byłem zaskoczony. Modlitwa czuwających ludzi podnosiła także nas na duchu.

Jak wyglądały ostatnie chwile życia Jana Pawła II?

– W sobotę Ojciec Święty obudził się spokojny, był świadomy. Jeszcze rano rozmawiał z nami. Nie był to mocny głos, ale szept, który bez problemu rozumieliśmy. Po modlitwach i porannej Eucharystii przychodzili niektórzy kardynałowie. W zwyczaju włoskim jest tak, że gdy kardynałowie przychodzą pożegnać się z osobą umierającą, udzielają jej błogosławieństwa. Ojciec Święty był tego wszystkiego świadom. Rozmawiał z nimi wzrokiem, podawał im rękę na przywitanie, a gdy odchodząc, błogosławili go znakiem krzyża, on ich także błogosławił. Po obiedzie już coraz bardziej się wyciszał i można powiedzieć, że coraz bardziej przygotowywał się na odejście do Pana. Kardynałowie już nie przychodzili. Przy Papieżu byli tylko domownicy i najbliżsi. O godzinie 20.00 Ojciec Święty poprosił, żeby odprawić Mszę św. Świadomie w niej uczestniczył. Przyjął Komunię św., która była dla niego Wiatykiem. Po godzinie 21.00 ze spokojem na twarzy usnął i odszedł do Pana. Ks. Stanisław zaintonował „Te Deum”. Ktoś mógłby powiedzieć, że w tej
bardzo trudnej dla nas sytuacji nie powinno się śpiewać tej pieśni. My chcieliśmy jednak wyrazić wdzięczność, miłość do Pana Boga za wielki dar tego pontyfikatu, za Ojca Świętego i za wszystko, co zrobił dla Kościoła i dla ludzi.

Potem rozpoczęła się niekończąca się pielgrzymka do Ojca Świętego. Przyszły go pożegnać miliony ludzi.

– Do tej pory to on przychodził do nich, pielgrzymował do różnych krajów. Teraz oni chcieli odpowiedzieć mu na tę jego wielką miłość. Chcieli pokazać, że to wszystko widzieli, że sobie bardzo cenili, że są mu wdzięczni. Te tłumy utwierdziły nas w przekonaniu, że pontyfikat Jana Pawła II był wielki, wspaniały i że on sam był święty....

Tę świętość ludzie dostrzegli. Podczas pogrzebu rozległ się okrzyk „Natychmiast święty”. Czy zaskoczył Księdza?

– Nie spodziewałem się takiej reakcji. Myślałem, że ten proces rozpocznie się później. Lud jednak najbardziej umie odczytywać znaki czasu. Widzi to, czego my, najbliżsi, może nieraz nie zauważaliśmy. Ten okrzyk mówił, co jest prawdziwą wartością, pokazywał, jakiego ideału człowieka ludzie potrzebują, jakiego pasterza w swoim życiu chcieliby spotkać. Dlatego właśnie poczuli potrzebę, żeby od razu ogłosić Jana Pawła II świętym! * Przez prawie 10 lat pracował Ksiądz u boku Jana Pawła II. Jak on przemieniał ludzkie serca?*

– Ojciec Święty był człowiekiem modlitwy. Modlił się za wszystkich. Po każdym spotkaniu modlił się za tę osobę, z którą się spotkał. Myślę, że w tym leżała jego siła. Po pierwsze był człowiekiem charyzmatu, człowiekiem świętym. Po drugie we wszystkich spotkaniach towarzyszyła mu łaska, towarzyszyło mu Boże błogosławieństwo. Nie tylko podczas indywidualnych spotkań można było widzieć przemianę, jaka dokonywała się w ludziach. Prawie wszyscy, którzy spotykali się z Ojcem Świętym, odchodzili uspokojeni, napełnieni jakąś wewnętrzną siłą i mocą. Odchodzili przemienieni. Dokonywało się to także podczas audiencji generalnych, liturgii w Bazylice św. Piotra czy w czasie podróży. Widziałem, jak ludzie reagowali. Widać było, że przechodził wśród nich jakiś duch, przechodziło błogosławieństwo, łaska. Nie było to przejście zwykłego człowieka. Mając różne doświadczenia, mogę zaświadczyć: Ojciec Święty szedł i promieniował błogosławieństwem i Bożą łaską.

Czy zdarzały się cuda?

– Napływało bardzo dużo próśb o modlitwę, nadchodziło też bardzo dużo podziękowań. Te prośby przedstawialiśmy Ojcu Świętemu, pisząc je na karteczkach i zostawiając na jego klęczniku. Dopiero u kresu życia Ojca Świętego zorientowałem się, że przynajmniej raz w tygodniu odprawiał Mszę św. w intencjach, które do niego napływały. Brał do ręki karteczkę z prośbą i odczytywał modlitwy, ale potem w tych intencjach ofiarowywał także Mszę św. Byliśmy świadkami różnych uzdrowień. Były to uzdrowienia moralne, wyproszony dar macierzyństwa, ojcostwa, uzdrowienia z różnych chorób.

Chodzi Ksiądz modlić się na grób Jana Pawła II?

– Tak, odwiedzam Ojca Świętego, ale idę do niego nie tak, jak szedłbym na grób. Przychodzę przedstawić prośby, z którymi ludzie zwracają się do mnie, żeby prosić, by dalej mnie wspierał, pomagał mi przeżywać jak najlepiej każdy mój dzień, by pomagał mi stawać się coraz lepszym, żeby ukierunkowywał mnie na przyszłość. W moim sercu Ojciec Święty pozostał jako człowiek żyjący. Nie odczuwam jego nieobecności, czuję się spokojny. Nie odczuwam jakiegoś przełomu odejścia. On jest.

Rozmowy z ks. Mieczysławem Mokrzyckim można będzie posłuchać również w Radiu Watykańskim 1 kwietnia o godz. 20.00.

Ks. Mieczysław Mokrzycki
(ur. 1961 r.) jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Od lutego 1996 r. był jego drugim sekretarzem, obecnie tę samą funkcję pełni u boku Benedykta XVI. Wyświęcony na księdza w Lubaczowie w 1987 r. Od 1991 r. inkardynowany do archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego. W Watykanie powszechnie nazywany don Mietek – ksiądz Mietek.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)