ŚwiatKE wesprze finansowo audycje radiowe na Białoruś

KE wesprze finansowo audycje radiowe na Białoruś

Komisja Europejska przeznaczy 138 tys. euro
dla rozgłośni Deutsche Welle na nadawanie audycji przez radio i
internet na Białoruś. Celem audycji ma być podniesienie świadomości białoruskiego
społeczeństwa na temat demokracji, pluralizmu, rządów prawa,
wolności prasy i praw człowieka.

15-minutowe audycje będą emitowane od poniedziałku do piątku, od 1 listopada 2005 roku przez dwanaście miesięcy.

W pierwszym okresie będą nadawane po rosyjsku. Rosyjski to urzędowy język Białorusi - powiedziała jedna z rzeczniczek Komisji Antonia Mochan. Dodała, że nadawanie audycji po rosyjsku zwiększy liczbę potencjalnych odbiorców, gdyż transmitowane na falach krótkich audycje będą mogły być odbierane także w krajach sąsiednich, w tym na Ukrainie i w Rosji. Ale sprawdzimy możliwość nadawania po białorusku - zapewniła Mochan.

Pytana, dlaczego grant przyznano niemieckiemu radiu powiedziała: Pieniądze zostały przyznane w "procedurze negocjacyjnej". W przypadku tak małej sumy przetarg nie jest wymagany.

Niemieckie radio zamierza nadawać programy z wiadomościami i reportażami z Białorusi (z wykorzystaniem sieci własnych korespondentów), informacje na tematy polityczne, społeczne i ekonomiczne. Ponadto programy będą dostępne w internecie.

Jest to pierwszy krok Komisji wspierający tego typu działania z myślą o wzmocnieniu praw człowieka i swobody wypowiedzi na Białorusi. Jesteśmy niezmiernie zaniepokojeni brakiem swobody wypowiedzi na Białorusi. Przez ostatnie lata na niezależne media w tym kraju zostały nałożone ogromne restrykcje - oświadczyła unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych i polityki sąsiedztwa Benita Ferrero- Waldner.

W komunikacie komisarz zaznaczyła, że Unia oczekuje od Białorusi jako sąsiada respektowania wartości demokratycznych, rządów prawa i praw człowieka. Białoruś jest do tego zobowiązana jako członek OBWE. Ferrero-Waldner ostrzegła, że Komisja jest gota podjąć dodatkowe kroki, jeśli sytuacja (na Białorusi) się pogorszy.

Komisja planuje także w 2005 roku wydanie 8,7 mln euro na tworzenie na Białorusi podstaw obywatelskiego i demokratycznego społeczeństwa w ramach Europejskiej Inicjatywy na rzecz Demokracji i Praw człowieka (EIDHR).

Na lata 2005-06 dla Białorusi przeznaczono 8 mln euro w ramach funduszu Tacis (Technical Assistance for the Central Independent States), czyli programu pomocy technicznej UE, utworzonego w 1990 dla krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Bruksela chce także przyśpieszyć proces ustanowienia przedstawicielstwa KE na Białorusi. Na początku planuje wysłanie do Mińska charge d`affaires, który podlegałby przedstawicielstwu Unii w Kijowie.

Od 1997 roku Unia ogranicza ministerialne kontakty z Białorusią i wstrzymała pomoc poza tą, która dotyczy projektów humanitarnych i demokratyzacji. W listopadzie Unia wprowadziła też "zakaz wizowy" dla osób odpowiedzialnych za sfałszowanie ostatnich wyborów i referendum na Białorusi i represyjne tłumienie demonstracji, które miały miejsce po głosowaniu.

Elwira Wielańczyk, Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)