ŚwiatKE poprawi spot o upadku żelaznej kurtyny

KE poprawi spot o upadku żelaznej kurtyny

Jeszcze we wtorek albo najpóźniej w środę
Komisja Europejska dokona pierwszych poprawek budzącego
kontrowersje w Polsce spotu o 20. rocznicy upadku żelaznej kurtyny
w Europie - powiedział rzecznik KE Joseph Hennon.

19.05.2009 | aktual.: 19.05.2009 15:47

- Wytniemy zły materiał tak szybko jak to możliwe. Chcemy dziś, ale z powodu pożaru (w KE w poniedziałek) być może uda się to dopiero jutro, bo musimy produkcję przenieść ze studiów montażowych KE na zewnątrz - powiedział Hennon, który jest rzecznikiem odpowiedzialnej za strategię komunikacji społecznej komisarz Margot Wallstroem.

KE się spieszy, bo chce, by przed zaplanowaną na środę wizytą w Polsce komisarz Wallstroem ze spotu znikły przynajmniej błędnie umieszczone tam zdjęcia z demonstracji zwolenników powstałej w 1993 roku "Gazety Polskiej".

Dłużej zajmie wmontowanie do spotu zdjęć ilustrujących Solidarność, którą w pierwotnej wersji klipu zupełnie pominięto.

- Chcemy, by w klipie znalazły się zdjęcia Stoczni Gdańskiej lub Solidarności, ale te przeróbki zajmą przynajmniej kilka dni - powiedział Hennon. Jak tłumaczył, KE musi najpierw te zdjęcia zdobyć i zakupić ich prawa autorskie, zmienić scenariusz klipu, etc. Komisja już zwróciła się o zdjęcia do brytyjskiej firmy ITN, która - zgodnie z kontraktem - była odpowiedzialna za ich dostarczenie do pierwszej wersji.

PAP nieoficjalnie dowiedziała się ze źródeł unijnych, że KE wini ITN za dostarczenie jej błędnych zdjęć z 1993 roku do produkcji klipu, podczas gdy KE zamawiała zdjęcia sprzed 20 lat.

Urzędnicy KE przyznają też, że skargi Polski co do pomięcia w klipie roli Solidarności są uzasadnione.

Zdaniem źródeł unijnych, KE wysłała do swojego przedstawicielstwa w Warszawie dwukrotnie projekt scenariusza klipu. "Po pierwszej wersji do Brukseli zostały odesłane krytyczne uwagi. Następnie została wysłana druga, poprawiona, na którą już nie było żadnej odpowiedzi" - twierdzą te źródła.

Ambasador RP przy UE Jan Tombiński w oficjalnym liście do KE zażądał poprawek spotu. Zwrócił m.in. uwagę na błąd, jakim było wykorzystanie migawek z demonstracji zwolenników powstałej w 1993 roku "Gazety Polskiej", co ma ilustrować lata stanu wojennego w Polsce. Wśród "oczywistych błędów" wymienił m.in. wykorzystanie wizerunku generała Wojciecha Jaruzelskiego wprowadzającego stan wojenny bez wzmianki o "kimkolwiek z długiej listy znanych na całym świecie legend największego wolnościowego, antykomunistycznego ruchu w Polsce, w tym papieża Jana Pawła II i jego uniwersalnego przesłania wolności i pojednania".

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)