PolskaKciuk z palca od nogi

Kciuk z palca od nogi

Dzięki przeszczepowi palca z nogi w miejsce
brakującego kciuka, Robert Augustyn, mieszkaniec Cmolasu, będzie
mógł nareszcie chwytać różne przedmioty. Autorami pierwszego
takiego zabiegu na Podkarpaciu są lekarze Oddziału Ortopedii i
Traumatologii Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki Szpitala
Specjalistycznego w Jaśle - Bogdan Naszkiewicz i Gerald Hombesch -
powiadamiają "Super Nowości".

- Na wiosnę zeszłego roku, po wypadku z cyrkularką straciłem mały palec i kciuk prawej ręki, zaś środkowy i wskazujący miałem nieruchome. Jestem elektromonterem, więc było to dla mnie nieszczęście. Szukałem pomocy w ośrodkach zajmujących się przeszczepami w Warszawie, Poznaniu - opowiada Robert Augustyn. - Niestety na zabieg refundowany przez NFZ wyznaczono mi termin dopiero na 2008 rok - dodaje.

To aż 2 lata czekania, a ręka pozbawiona kciuka jest jak klapka, nie można nią nic chwycić. R. Augustyn o oddziale jasielskim dowiedział się z Internetu. Zadzwonił. Przyjęto go natychmiast. We wrześniu 2005 r. jasielscy lekarze przez przeszczepienie nerwów i ścięgien, uruchomili środkowy i wskazujący palec mężczyzny i przywrócili w nich czucie.

Wraca ono jednak powoli, gdyż nerw regeneruje się w tempie 1 mm na dobę. Im uszkodzenie jest bliżej końca palców, tym szybciej wraca czucie. 3 tygodnie temu Augustyn przeszedł kolejny zabieg. Przeszczepiono mu drugi palec ze stopy w miejsce brakującego kciuka.

Zabiegi tego typu są jednymi z najtrudniejszych i najdłuższych w mikrochirurgii ręki. Obydwaj lekarze operowali przez 9 godzin. Nie jest to proste, bowiem wszystkie tętnice, żyły, nerwy, ścięgna trzeba wcześniej odpowiednio oznakować, gdyż nie ma tu mowy o pomyłce. Po podłączeniu krążenia, krew musi bowiem krążyć w palcu, który do tej pory był w innym miejscu. W Polsce podobne przeszczepy przeprowadzają kliniki w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu. Teraz do grona tych ośrodków dołączyło również Jasło.(PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)