Trwa ładowanie...
damwmor
25-01-2011 08:45

Każdy młody człowiek powinien tego spróbować

"Altruista w akcji, czyli wszystko, co chcesz wiedzieć o wolontariacie zagranicznym" - tak nazywa się najnowsza publikacja Eurodesk Polska, mająca zachęcić młodych ludzi do angażowania się w wolontariat. Jest to już trzecie, zaktualizowane, poprawione i uzupełnione wydanie niezbędnika. Rok 2011 został ustanowiony przez Radę UE roku Europejskim Rokiem Wolontariatu.

damwmor
damwmor

Unia Europejska co roku wybiera temat, na który chce zwrócić szczególną uwagę obywateli Europy. Tematem Roku Europejskiego w ubiegłych latach były: walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (2010), kreatywność i innowacja (2009), dialog międzykulturowy (2008). Rok 2012 ma być rokiem osób starszych.

- Indywidualny i grupowy, płatny i bezpłatny, krótkoterminowy i długoterminowy, ekologiczny, społeczny, misyjny. Wolontariat zagraniczny ma różne oblicza. Możesz opiekować się dziećmi w Irlandii, odnawiać zabytki we Francji, sadzić drzewa w Szwecji, karmić delfiny w Chorwacji... O takich możliwościach piszemy w tej książeczce - napisał koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater we wstępie do "Altruisty".

Publikacja składa się z czterech części. W pierwszej autorzy wyjaśniają podstawowe zasady wolontariatu za granicą. W części drugiej i trzeciej opisują programy organizacji międzynarodowych. Ostatni rozdział składa się z wybranych propozycji wolontariatu w krajach europejskich (w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Francji, na półwyspie Iberyjskim, w Skandynawii, Islandii, krajach niemieckojęzycznych, w Europie Środkowej i Wschodniej, na Bałkanach, w Turcji i Grecji).

Przy każdej propozycji umieszczone są informacje: czy wolontariusz ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, czy otrzyma zwrot kosztów podróży, czy dostanie kieszonkowe. Podane są też informacje o przedziale wiekowym wolontariuszy.

damwmor

- Zanim zdecydujesz gdzie, jak, kiedy, a przede wszystkim czy warto wyjechać na wolontariat za granicę odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań: jakie masz doświadczenie w pracy wolontariusza? Ile czasu możesz poświęcić na wyjazd? Ile masz pieniędzy? Co chciałbyś robić? Dokąd wyjechać? A przede wszystkim po co? Każda motywacja jest dobra, ale warto ją sobie uświadomić. Jak już będziesz wiedział czego chcesz, łatwiej ci będzie wybrać odpowiedni projekt wolontariatu - radzą autorzy poradnika.

I przypominają, że "wyjazd na wolontariat to nie turystyka i nie praca zarobkowa". "Wyjeżdżasz na określony czas, do konkretnej organizacji, będziesz wykonywał określone zadania, które ktoś będzie ci zlecał i w razie potrzeby pomagał".

"Altruista" jest publikacją bezpłatną. Można ją otrzymać w siedzibie Krajowego Biura Eurodesk Polska lub w jednym z kilkudziesięciu jego punktów. Znajduje się też na stronie internetowej www.eurodesk.pl/node/85

Informacje na temat wolontariatu europejskiego można również znaleźć pod adresem: www.eurodesk.pl/eurowolontariat

damwmor

Polska - mimo niskiego zaangażowania obywateli w pracę społeczną - jest liderem pod względem liczby wolontariuszy wysyłanych za granicę w ramach europejskiego programu "Młodzież w działaniu" (Youth in Action), który umożliwia młodym ludziom podjęcie pracy społecznej za granicą. Dzięki niemu w latach 2000-2010 do innych krajów wyjechało ponad 3 tys. polskich wolontariuszy. Największym zainteresowaniem cieszyły się Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy.

Od blisko dekady wolontariat jest jednym z priorytetów unijnej polityki młodzieżowej. I tak ma być co najmniej do 2018 r. Chodzi o to by zwiększyć mobilność młodzieży, zmniejszyć bezrobocie, poprawić szanse edukacyjne. Za wsparciem politycznym idą pieniądze - tylko w ostatnich czterech latach UE wydała na wolontariat młodzieży prawie 143 miliony euro.

Eurodesk to europejski program informacyjny dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą. Działa w 31 państwach europejskich.

damwmor
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
damwmor
Więcej tematów