Trwa ładowanie...
09-11-2011 12:25

Katolicy apelują do sejmu: nie możemy na to pozwolić

Z apelem do władz sejmu o pozostawienie krzyża na sali obrad zwrócili się przedstawiciele inicjatywy Krucjata Młodych, zrzeszającej młodych katolików związanych z Instytutem im. ks. Piotra Skargi. Petycję w obronie krzyża poparło ponad 50 tys. osób.

Katolicy apelują do sejmu: nie możemy na to pozwolićŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d1cls3d
d1cls3d

Maciej Maleszyk z warszawskiej Krucjaty Młodych powiedział dziennikarzom, że Krucjata złożyła w biurze podawczym sejmu 50 tys. podpisów przeciwko planom Ruchu Palikota, który dąży do zdjęcia krzyża z sali obrad sejmu. - Jako katolicy nie możemy na to pozwolić. Chcemy, aby symbole chrześcijaństwa pozostały w sferze publiczne - dodał.

j Jak dodał, pod apelem ws. obrony krzyża podpisało się ponad 50 tys. Polaków, co oznacza, że "zdjęcie krzyża z sali obrad sejmu będzie sprzeczne z poglądami części narodu polskiego".

- Zdjęcie krzyża z sali obrad sejmu będzie oznaczało wyrzeczenie się przez Sejm chrześcijańskiego dziedzictwa, które kształtuje nasz kraj od 966 roku. Domagamy się pozostawienia krzyża w sali obrad Sejmu RP na jego dotychczasowym miejscu - podkreślił Maleszyk.

Autorzy protestu namawiają także do wysyłania listów do samego Janusza Palikota, z protestem przeciw usunięciu krzyża z sejmu. Według statystyk podanych na stronie akcji, zrobiło to już ponad 53 tys. osób.

d1cls3d

Z kolei akcję na Facebooku "Nie zgadzam się na usunięcia krzyża z Sejmu" poparło już ponad 21 tys. osób.

Rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek powiedział, że drugi wniosek w sprawie zdjęcia krzyża z sali obrad trafi do marszałek sejmu Ewy Kopacz w najbliższym czasie.

Klub Ruchu Palikota pierwszy wniosek ws. zdjęcia krzyża w sali obrad sejmu złożył pod koniec października czyli jeszcze w ubiegłej kadencji. We wniosku napisano m.in., że krzyż w sali obrad Sejmu został umieszczony "sprzecznie z prawem". Politycy Ruchu Palikota podkreślają, Polska jest państwem świeckim, i że krzyż nie jest symbolem narodowym, natomiast jest ważnym dla wielu Polaków symbolem religijnym i nie powinien być wciągany w walkę partyjną i polityczną. Ich zdaniem obecność symbolu religijnego w sali obrad sejmu jest m.in. niezgodna z konstytucją.

d1cls3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cls3d
Więcej tematów