ŚwiatKatolicki publicysta przeciw "upajaniu się nowymi mediami" przez Kościół

Katolicki publicysta przeciw "upajaniu się nowymi mediami" przez Kościół

Szef telewizji włoskiego episkopatu Dino Boffo wywołał dyskusję we Włoszech otwarcie krytykując inicjatywę obecności profilu papieża Benedykta XVI na portalu Twitter i zjawisko, które nazwał wręcz "upajaniem się" nowymi mediami przez Kościół.

Katolicki publicysta przeciw "upajaniu się nowymi mediami" przez Kościół
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Fabio Campana

Podczas spotkania zorganizowanego w Wenecji przez tamtejszy patriarchat z okazji obchodzonej w piątek uroczystości świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, Boffo - znany katolicki publicysta - dokonał krytycznej analizy obecności Kościoła na portalach społecznościowych i jego wielkiej aktywności w sieci.

- Pozwolę sobie powiedzieć, że nie rozumiem, co 85-letni papież, zamyślony teolog, ma wspólnego z Twitterem - oświadczył były redaktor naczelny dziennika "Avvenire", kierujący obecnie katolicką stacją telewizyjną TV2000.

Boffo odniósł się do obecności profilu Benedykta XVI na tym portalu, obserwowanego przez ponad 2 miliony ludzi na świecie. Portal, w którym prawie codziennie pojawiają się krótkie komunikaty - refleksje papieża, ma 9 wersji językowych, między innymi polską, a także łacińską. Wkrótce dostępny będzie również po chińsku.

- Wydaje się, że te nowe media dodają skrzydeł, szczypty rozgłosu w dobrej cenie - dodał Dino Boffo.

- Dosyć, dosyć bo za to upajanie się nimi drogo zapłacimy. Obudzimy się wtedy, kiedy nie będzie już tradycyjnych mediów katolickich - ostrzegł szef telewizji włoskiego episkopatu.

Przypomina się, że w ogłoszonym w czwartek orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu poświęconym właśnie portalom społecznościowym, papież napisał, że Kościół rozumie, iż musi być obecny w świecie cyfrowym. W przesłaniu zatytułowanym "Sieci społecznościowe: port prawdy i wiary, nowe miejsca ewangelizacji" Benedykt XVI położył nacisk na ich znaczenie dla wierzących, którzy także tam pragną dzielić się słowem Bożym i wartościami chrześcijańskimi. Ocenił, że serwisy społecznościowe mogą być nie tylko narzędziem ewangelizacji, ale również czynnikiem ludzkiego rozwoju i umacniania jedności, na przykład tam, gdzie chrześcijanie czują się izolowani.

Papież zauważył, że "przestrzenie te, kiedy są dowartościowane w sposób właściwy i zrównoważony, przyczyniają się do wspierania form dialogu i debaty". Jego zdaniem jeśli towarzyszy temu szacunek, troska o prywatność, odpowiedzialność i poświęcenie prawdzie mogą one "umacniać więzy jedności między ludźmi i skutecznie wspierać zgodę w rodzinie ludzkiej".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)