Kathakali w Studio
fot. Teatr Studio
Indyjski zespół Margi wystąpi gościnnie 25 listopada w Teatrze Studio. Zespół Margi z Kerali to jedna z najsłynniejszych grup wykonujących kathakali - indyjski teatr tańca. Spektakl kathakali najczęściej trwa całą noc, dla Europejczyków przygotowywane są specjalne wersje skrócone.
Zespół Margi podczas swego występu zaprezentuje historię zatytułowaną "Duryodhana Vadham". Jest to zaczerpnięta z "Mahabharaty" (indyjskiego eposu) historia nienawiści i rywalizacji braci Kauravas i Pandavas.
Początkowo Margi istniało jako towarzystwo pracujące nad spektaklami. Od 1974 roku działa również jako szkoła. Charakterystyczne dla Margi pozostaje przywiązanie do tradycji nauczania kathakali, według której mistrz i studenci przez cały proces nauczania powinni pozostawać pod jednym dachem.
Kathakali opowiada historie bogów i herosów zaczerpnięte z dwóch hinduskich eposów: „Mahabharaty” i „Ramajany”. Choć jego początki sięgają przełomu XVI i XVII wieku, to na tę tradycyjną formę tańca składają się elementy pochodzące z form o wiele starszych, na przykład z kalaripayatti (sztuka walki).
Specyfika teatru kathakali polega przede wszystkim na jego ścisłym skodyfikowaniu: kroki, rytmy, w jakich poruszają się tancerze, ustalone są kilkusetletnią tradycją. Tworzenie zaś polega na umiejętnym łączeniu ze sobą poszczególnych elementów tańca, nie na wymyślaniu nowych. Aktorzy nie używają słów – wydają jedynie nieartykułowane okrzyki mające podkreślić aktualny stan ducha odgrywanej postaci.
Emocje tak jak gesty, podlegają ścisłemu rygorowi i wyrażane są za pomocą konkretnego wyrazu twarzy – nawarasam. Szczęście, radość, smutek, strach, zachwyt – demonstrowane są poprzez ruchy brwi, drganie kącików ust i odpowiednio „wytrzeszczone” oczy, zaś charakteryzacja dzieli bohaterów na poszczególne grupy „charakterów”. Ruch rąk w kathakali nosi nazwę mudra. Ruchy rąk to swoisty język migowy, za pomocą, którego opowiadane są poszczególne etapy przedstawianej historii. (mdz)