Trwa ładowanie...
drm21hx

Katedra Notre Dame: Każdy może pomóc w odbudowie. Francja uruchomiła międzynarodową zbiórkę

"Razem odbudujemy Notre Dame" - pod takim hasłem francuski rząd uruchomił międzynarodową zbiórkę funduszy na rekonstrukcję zniszczonej przez pożar paryskiej katedry. Każdy może wziąć w niej udział.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Każdy może wspomóc odbudowę katedry Notre Dame
Każdy może wspomóc odbudowę katedry Notre Dame (PAP)
drm21hx

Francuski rząd stworzył wspólną platformę - www.rebatirnotredame.gouv.fr, która ma wspomóc zbiórkę pieniędzy na odbudowę zniszczonej przez pożar paryskiej katedry Notre Dame. Zbiórka jest międzynarodowa, a pieniądze wpłacać można na konto czterech fundacji.

W poniedziałek pożar strawił dach paryskiej katedry Notre Dame i jej iglicę, która zawaliła się pod wpływem ognia. Strażacy z narażeniem życia walczyli z ogniem również wewnątrz świątyni, dzięki czemu uratowali główne dzwonnice oraz mury zewnętrzne przed zawaleniem.

Zobacz także: Notre Dame: obraz zniszczeń z lotu ptaka. Nowe informacje o uratowanych zbiorach

drm21hx

Okazało się, że udało się uratować około 90 procent znajdujących się tam bezcennych relikwii i dzieł sztuki. Sam budynek jest jednak poważnie uszkodzony i wymaga rekonstrukcji. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że zostanie ona zakończona w ciągu pięciu lat. Według ekspertów może ona jednak potrwać 10-15 lat. Niestety, koszty rekonstrukcji będą gigantyczne.

- Na tym etapie nie da się oszacować kosztu poniesionych strat, ale najprawdopodobniej chodzi o sumy liczone w setkach milionów euro - ocenił Bertrand de Feydeau z fundacji Patrimoine, działającej na rzecz zachowania francuskiego dziedzictwa kulturowego.

Zobacz także: Pożar Katedry Notre Dame. Muzułmanie we Francji włączają się w odbudowę

Firmy i prywatne osoby już zaoferowały ponad 750 milionów euro. Wśród darczyńców wymieniani są między innymi francuski miliarder Bernard Arnault, magnat François Pinault, rodzina Bettencourt oraz grupa Total, bracia Martin i Olivier Bouygues oraz amerykańska para Henry i Marie-Josée Kravis.

Deklarację pomocy w odbudowie katedry Notre Dame złożył także polski rząd.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

drm21hx

Podziel się opinią

Share

drm21hx

drm21hx
Więcej tematów