WP
Katastrofa samolotu na Malcie. Nie żyje pięć osób
IARReutersZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
samolot

Katastrofa samolotu na Malcie. Nie żyje pięć osób

• Katastrofa małego samolotu na maltańskim lotnisku
• Żaden z pasażerów nie przeżył
• Zdementowano pierwsze informacje, jakoby na pokładzie mieli znajdować się urzędnicy unijnej agencji Frontex
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

- Samolot, który rozbił się w poniedziałek na Malcie, pełnił "misję rozpoznawczą na Morzu Śródziemnym dla francuskiego ministerstwa obrony" - oświadczył minister Jean-Yves Le Drian. Zapowiedziano wewnętrzne śledztwo ws. katastrofy, w której zginęło pięć osób.

Według agencji Reutera, która powołuje się na źródła wojskowe na maltańskim lotnisku, wszystkie pięć ofiar wypadku to obywatele francuscy. Jak sprecyzowano w komunikacie francuskiego resortu obrony, ofiary śmiertelne to trzej przedstawiciele ministerstwa i dwaj pracownicy przedsiębiorstwa CAE. W komunikacie napisano, że otwarto śledztwo "mające na celu wyjaśnienie przyczyn wypadku, w koordynacji z władzami lokalnymi".

WP

Z kolei maltański rząd przekazał, że samolot, który uległ katastrofie, leciał na wybrzeże Libii z misją monitorowania szlaków przemytu migrantów dla francuskiego rządu. Według maltańskich władz wszystkie ofiary śmiertelne były Francuzami.

Maszyna rozbiła się w pobliżu pasa startowego. Dwusilnikowy samolot Metroliner, mogący pomieścić 10 osób, kilka sekund po starcie o godz. 7.20 przechylił się na prawą stronę i spadł na ziemię, stając w płomieniach - relacjonowali świadkowie zdarzenia. Części płonącego wraku wypadły również na drogę poza terenem lotniska.

Na miejsce natychmiast wysłano ekipy ratunkowe i strażaków, którzy pokryli wrak pianą, by powstrzymać pożar.

Na pokładzie nie było urzędników Frontexu

WP

Według pierwszych, niepotwierdzonych informacji, którą podały miejscowe media, na pokładzie luksemburskiej maszyny byli unijni urzędnicy z agencji Frontex, zajmującej się m.in. ochroną granic zewnętrznych Wspólnoty. Informacje te jednak nie potwierdziły się. Przedstawiciele Frontex zaprzeczyli, by rozbity samolot należał do agencji. "Samolot, który w poniedziałek rozbił się na Malcie, nie został wysłany przez Frontex" - poinformował na Twitterze rzecznik unijnej agencji ochrony granic dodając, że w wypadku "nie uczestniczył żaden pracownik Frontexu".

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini napisała na Twitterze, że w wypadku "nie uczestniczył żaden unijny przedstawiciel", a sam lot "nie miał związku z jakimikolwiek działaniami Unii Europejskiej".

Polub WP Wiadomości
WP
WP