Katalog dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów w Internecie
Austriacy utworzyli internetową bazę
danych zawierającą listę 5.000 dzieł sztuki zrabowanych przez
nazistów żydowskim właścicielom. Baza, która ma ułatwić
spadkobiercom odzyskanie tych dzieł, powstała z inicjatywy
utworzonego w 1998 r. Narodowego Austriackiego Funduszu Ofiar
Nazistowskich Prześladowań.
Zainteresowani będą mogli znaleźć pod adresem internetowym www.kunstrestitution.at wszystkie interesujące ich dzieła sztuki, co do których ustalono, że zostały zrabowane przez rząd narodowosocjalistyczny i znajdują się w muzeach Wiednia.
Oprócz dzieł sztuki malarskiej baza zawiera zdjęcia instrumentów muzycznych, na przykład harf, obojów i skrzypiec z XIX wieku, partytur, mebli i rzeźb. Niektóre przedmioty mają po kilka wieków.
Znamy pochodzenie większości tych dzieł sztuki, ale problemem jest ustalenie, do kogo pierwotnie należały - oświadczył prezes funduszu Joergen Schremser. Wiemy na przykład, że były zrabowane przez Gestapo, ale nie wiemy, komu je Gestapo zabrało - dodał prezes.
Większość dzieł sztuki w internetowej bazie danych jest dobrze udokumentowana, jak na przykład obrazy Schielego, Klimta, Waldmuellera. Dzięki temu na przykład obraz "Letnia noc na plaży" norweskiego malarza Edvarda Muncha odzyskała w ubiegłą środę wnuczka kompozytorki Almy Mahler, która była jego prawowitą właścicielką.
Olej ten stał się w 1940 r. bezprawnie własnością państwowej galerii wiedeńskiej Belvedere, gdy Alma Mahler uciekła z Austrii po Anschlussie Austrii (przyłączeniu jej siłą przez Hitlera do Niemiec w 1938 r.).
Na początku 2006 r. wiedeńska galeria obrazów była zmuszona zdjąć z ekspozycji pięć zrabowanych przez nazistów obrazów austriackiego malarza Gustava Klimta, kiedy państwo austriackie zrezygnowało ze swego prawa do pierwokupu. Jeden z ich, "Portret Adeli Bloch-Bauer I", stał się najdroższym obrazem na wiedeńskim rynku sztuki: został sprzedany za 135 milionów dolarów.
Adolf Hitler marzył o stworzeniu w Austrii, w Linzu, największego muzeum świata, w którym chciał eksponować tysiące dzieł sztuki zrabowanych niemieckim i austriackim Żydom i ludziom wszelkich wyznań i narodowości w okupowanej Europie.
Aby odzyskać obraz lub inne dzieło sztuki zmagazynowane w Austrii należy udokumentować jego pochodzenie. Od 1999 r. 2.890 dzieł sztuki zwrócono prawowitym właścicielom lub ich spadkobiercom.