WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kaszubi odprawią "pustą noc" w intencji Papieża

W wieczór poprzedzający dzień pogrzebu Jana Pawła II Kaszubi zorganizują w jego intencji w sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie k. Kartuz (Pomorskie) symboliczną "pustą noc".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Ten zwyczaj religijny Kaszubi pielęgnują od wielu lat - rodzina i sąsiedzi zbierają się przy otwartej trumnie zmarłego, wystawionej w jego domu, w noc poprzedzającą pogrzeb. Zgromadzeni odmawiają modlitwy i śpiewają żałobne pieśni.

Jak powiedział w poniedziałek PAP prezes Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego (ZK-P) Artur Jabłoński, można spodziewać się, że na "pustą noc" poświęconą Ojcu Świętemu przybędzie do Sianowa kilka tysięcy osób. Modlitwa w intencji Papieża rozpocznie się o godz. 18 i potrwa do północy.

Do Watykanu na pogrzeb Papieża wybierze się kilkuosobowa delegacja zrzeszenia. "Nie przewidujemy wyjazdu dużej grupy kaszubskiej. Istnieje bowiem obawa, czy Rzym przyjmie takie tłumy wiernych z całego świata" - wyjaśnił prezes ZK-P.

WP

Jabłoński podkreślił, że Jan Paweł II w 1987 r. w swoim kazaniu wygłoszonym podczas mszy w Gdyni wspomniał o Kaszubach, mówiąc o konieczności pielęgnowania przez nich swojej tożsamości, języka i tradycji. Podczas drugiej pielgrzymki Ojca Świętego na Wybrzeżu w 1999 r. rybacy kaszubscy na ponad 80 kutrach i łodziach wpłynęli z Jastarni do Zatoki Gdańskiej na wysokości Sopotu, gdzie odprawiana była papieska msza.

W październiku 2004 r. Jan Paweł II przyjął na prywatnej audiencji 160-osobową grupę kaszubską.

Polub WP Wiadomości
WP
WP