"Karykatury nie mają wpływu na relacje polsko-niemieckie"
Minister spraw wewnętrznych i administracji
Janusz Kaczmarek uważa, że karykatury i satyryczne teksty,
ukazujące się w niemieckich i polskich mediach, nie mają wpływu na
relacje polsko-niemieckie.
To kwestia dobrego smaku, który te gazety i tygodniki mają, lub nie - powiedział Kaczmarek w wywiadzie, który ukazał się w niemieckim dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Takie okładki ukazują się w Niemczech i w Polsce, nie ma znaczenia, gdzie jest ich więcej. To nie ma wpływu na istniejące stosunki. Patrząc na to przez pryzmat mojego resortu nie dostrzegam żadnych problemów - wyjaśnił minister.
Kaczmarek spotkał się w czwartek w Berlinie z szefem niemieckiego resortu spraw wewnętrznych Wolfgangiem Schaeuble.
Okładka najnowszego wydania tygodnika "Wprost" przedstawia niemiecką kanclerz Angelę Merkel, która karmi piersią braci Kaczyńskich. Wielu niemieckich polityków jest oburzonych tym fotomantażem. Minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier określił pomysł mianem "niesmacznego". Z kolei rok temu niemiecki dziennik "Tageszeitung" opublikował satyryczny tekst, w którym Jarosława i Lecha Kaczyńskich porównano do kartofli, co spotkało się z ostrymi reakcjami strony polskiej.
W wywiadzie dla "FAZ" Kaczmarek podkreślił, że praktyczna współpraca polsko-niemiecka jest dobra. Wskazał na bardzo dobrą kooperację policji i służb granicznych obu krajów. Szef MSWiA powiedział, że przed podróżą do Niemiec rozmawiał z prezydentem Lechem Kaczyńskim, który podkreślał swoje dobre stosunki z kanclerz Merkel.
Kaczmarek potwierdził gotowość Polski do przystąpienia od 1 stycznia 2008 roku Polski do strefy Schengen.
Naturalnie jesteśmy do tego przygotowani. Działamy zgodnie z harmonogramem, który może zostać dotrzymany - zapewnił. Zastrzegł, że polski optymizm co do dotrzymania terminu jest "optymizmem kontrolowanym", gdyż decyzja o przyjęciu Polski zależeć będzie nie tylko od oceny kontroli na granicach, lecz także od wprowadzenia Systemu Informacyjnego Schengen.
Zgodnie z ustalonym w ubiegłym roku kalendarzem, kontrole na lądowych i morskich przejściach granicznych mają zostać zniesione ostatniego dnia tego roku. Kontrole graniczne na lotniskach miałyby zniknąć najpóźniej do 29 marca 2008 roku. Do porozumienia Schengen przystąpią: Polska, Słowacja, Malta, Czechy, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa i Estonia.
Ostateczną decyzję o zniesieniu kontroli podejmą jesienią ministrowie spraw wewnętrznych państw UE, po upewnieniu się, że granice w nowych krajach są odpowiednio zabezpieczone i sprawnie działa System Informacji Schengen, umożliwiający wymianę informacji pomiędzy organami ścigania.
Jacek Lepiarz