Kartka z kalendarza - 8 stycznia, wtorek
Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o 7.43, zajdzie o 15.42. Dzień będzie trwał 7 godzin i 59 minut. Imieniny obchodzą: Seweryn, Teofil, Baldwin oraz Mścisław.
Urodzeni w tym dniu to ludzie czynu. Są odważni i konsekwentni w działaniu. Do życia podchodzą entuzjastycznie i nie zrażają się początkowymi niepowodzeniami. Mają wrodzone zdolności przywódcze i często osiągają wysokie stanowiska. Przestrzegają przyjętych zasad, a w przyjaźni i w uczuciach są wierni. W gniewie często nie panują nad sobą.
Seweryn to imię łacińskie i określa "osobę od Sewera". Mężczyzna o imieniu Seweryn ma mocny charakter, który pozwala mu zachować stałe zasady moralne. Jest bardzo samodzielny. Ma skłonności do apodyktyczności i częstej zmiany nastrojów.
Teofil to imię greckiego pochodzenia, oznaczające "przyjaciela Boga, miłego Bogu". Wśród imion rodzimych jego odpowiednikiem jest Bogumił. Teofil ceni niezależność i swobodę. Jest cierpliwy i pracowity, nie brak mu fantazji. Znaczącą rolę w jego życiu odgrywają uczucia. Ma też artystyczne uzdolnienia, poszukuje prawdy i wartości ponadczasowych.
Baldwin to imię germańskie oznaczające odważnego przyjaciela. W średniowieczu było imieniem hrabiów flandryjskich. Baldwin to mężczyzna sprawiedliwy, o surowych zasadach. Jest lojalny, wierny ludziom i wyznawanym przez siebie ideom. Czasem brak mu fantazji i spontaniczności, dlatego przez niektórych jest odbierany jako osoba oschła i zimna.
Mścisław to imię pochodzenia słowiańskiego. Mężczyzna taki jest konsekwentny, działa ściśle według planu, punkt po punkcie realizując swoje wcześniejsze zamierzenia. Często nie liczy się przy tym z innymi. Dla bliskich potrafi być jednak czuły i oddany, ponieważ rodzina jest u niego na pierwszym miejscu.
Kalendarium
1638 - Zmarł Tomasz Zamoyski, kanclerz wielki koronny.
1642 - Zmarł Galileusz, właściwe nazwisko Galileo Galilei, włoski fizyk, astronom, filozof twórca nowożytnej mechaniki. Odkrył między innymi prawa ruchu wahadła i swobodnego spadania ciał, 4 księżyce Jowisza, plamy na Słońcu. Był propagatorem heliocentrycznej teorii Mikołaja Kopernika.
1693 - W Paryżu zmarł Jan Andrzej Morsztyn, polityk, pisarz i poeta, jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiego baroku. Urodził się około 1620 roku.
1884 - Urodził się Kornel Makuszyński, powieściopisarz, poeta, krytyk teatralny, członek Polskiej Akademii Literatury. W latach 1918-1944 roku mieszkał w Warszawie. Po powstaniu warszawskim przeniósł się do Zakopanego, gdzie zmarł 31 lipca 1953 roku. Zasłynął jako autor książek dla dzieci i młodzieży, jak "Przygody Koziołka Matołka" czy "Szatan z 7 klasy".
1896 - zmarł Paul Verlaine, francuski poeta i eseista.
1918 - W orędziu do Kongresu Stanów Zjednoczonych amerykański prezydent Thomas Woodrow Wilson przedstawił 14 punktowy program precyzujący warunki pokoju i unormowanie stosunków międzynarodowych po I wojnie światowej.
1935 - W Tupelo w stanie Missisipi urodził się Elvis Presley, król rock'n'rolla. Zmarł 16 sierpnia 1977 roku.
1947 - W warszawskim kinie "Palladium" odbyłał się premiera pierwszego zrealizowanego po II wojnie światowej pełnometrażowego filmu fabularnego "Zakazane piosenki" w reżyserii Leonarda Buczkowskigo.
1947 - Urodził się David Bowie, angielski aktor i wokalista rockowy.
1959 - Generał Charles de Gaulle został prezydentem V Republiki Francuskiej. Ustąpił ze stanowiska po porażce w referendum 27 kwietnia 1969 roku.
1967 - Zginął w wypadku Zbigniew Cybulski, aktor teatralny i filmowy, odtwórca głównych ról w filmach "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Jak być kochaną" i "Pamiętnik znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa i w spektaklach "Dwoje na huśtawce" i "Kapelusz pełen deszczu".
1996 - Zmarł Francois Mitterrand, francuski polityk, pierwszy socjalistyczny szef państwa wybrany w głosowaniu powszechnym w maju 1981 roku, a potem ponownie na 7-letnią kadencję Francji w 1988. Urodził się 26 października 1916 roku.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (iza)