PolskaKartka z kalendarza - 3 lipca

Kartka z kalendarza - 3 lipca

3 lipca, wtorek, jest 184. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.20, zajdzie o 20.59.
Dzień będzie trwał 16 godzin i 39 minut. Imieniny obchodzą: Anatol, Jacek, Tomasz i Paweł.

Anatol to imię o rodowodzie greckim. Oznacza wschód Słońca. Anatol jest wielkim filantropem. Postępuje zgodnie ze swoją intuicją, która prawie nigdy go nie zawodzi. Jest konserwatystą, a swoich zasad broni uparcie.

Imię Paweł pochodzi z języka łacińskiego. Wywodzi się od słowa paulus, które znaczy mały, niewielki. Paweł jest ambitny, dobry i pracowity. Potrafi szanować to, co zarobi, ceni swój majątek i szanuje swoją rodzinę. Ma uzdolnienia przywódcze, lubi kierować działalnością społeczną.

Tomasz to imię wywodzące się od aramejskiego słowa toma, czyli bliźniak. Mężczyzna o tym imieniu jest człowiekiem inteligentnym, szlachetnym, kulturalnym i niezwykle subtelnym. Ma duże uzdolnienia organizatorskie, dlatego szybko odnosi sukcesy.

Jacek to osoba niezwykle twórcza. Może osiągać sukcesy w twórczości literackiej albo scenicznej. Mężczyźni o tym imieniu są pewni siebie, niezależni, energiczni, wybuchowi, apodyktyczni. Często popadają w konflikt z otoczeniem.

Osoby urodzone 3 lipca przejawiają duże zdolności, zwłaszcza w dziedzinach artystycznych. Są przy tym ambitne i aktywne. Dokładają wiele starań, by wybić się ponad przeciętność. Odznaczają się dobrą pamięcią i spostrzegawczością. W realizacji celów przeszkadza im brak wewnętrznej dyscypliny, wytrwałości i konsekwencji.

Kalendarium

  1. 1423 - urodził się Ludwik XI, król Francji.
  2. 1883 - Urodził się Franz Kafka, austriacki pisarz, który wywarł ogromny wpływ na literaturę XX wieku. Autor "Procesu" i "Zamku". Zmarł 3 czerwca 1924 roku.
  3. 1886 - W Warszawie oddano do użytku sieć wodociągową wraz ze stacją pomp przy ulicy Koszykowej.
  4. 1919 - Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło barwy flagi niemieckiej. Zdecydowano się na trzy kolory związane z rewolucją 1848 roku - czerwony, czarny i żółty.
  5. 1923 - Urodziła się Sue Ryder, Angielka działająca na rzecz pomocy charytatywnej. W czasie II wojny światowej pracowała w polskiej sekcji tajnych służb Zarządu Operacji Specjalnych. Zaopatrywała "Cichociemnych", organizowała zrzuty dla walczącej Warszawy w 1944 roku. Założyła fundację swego imienia.
  6. 1924 - reprezentacja Polski po raz pierwszy uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich.
  7. 1928 - W Londynie przeprowadzono pierwszą kolorową transmisję telewizyjną.
  8. 1928 - urodził się Jan Machulski, aktor, reżyser, pedagog.
  9. 1935 - zmarł Andre Citroen, francuski konstruktor samochodowy.
  10. 1940 - W Warszawie utworzono Zbiorową Delegaturę Rządu RP na czele z Tymczasowym Delegatem Rządu, pułkownikiem Janem Skorobohatym - Jakubowskim.
  11. 1941 - aresztowanie i rozstrzelanie profesorów wyższych uczelni lwowskich.
  12. 1947 - Sejm przyjął ustawę o odbudowie Warszawy.
  13. 1951 - W Warszawie zmarł śmiercią samobójczą Tadeusz Borowski, nowelista, poeta i publicysta. W 1943 roku aresztowany i uwięziony w obozach koncentracyjnych Dachau, potem w Oświęcimiu. Autor wstrząsających opowiadań o tematyce obozowej, jak "Pożegnanie z Marią" i "Kamienny świat".
  14. 1961 - Urodził się trzydziestomilionowy obywatel PRL-u.
  15. 1971 - Zmarł Jim Morisson, muzyk i poeta, wokalista słynnej grupy "The Doors"
  16. 1974 - Stany Zjednoczone i Związek Radziecki podpisały w Moskwie układ o ograniczeniu podziemnych doświadczeń z bronią jądrową.

3 lipca to także święto narodowe Białorusi i Algierii.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)