ŚwiatKartka z kalendarza - 29 stycznia

Kartka z kalendarza - 29 stycznia


Wtorek, 29 stycznia to 29 dzień roku.
Słońce w znaku Wodnika wzeszło o 7.22, zajdzie o 16.17.
Dzień będzie trwał 8 godzin i 55 minut.
Imieniny obchodzą Walery, Zdzisław i Żelisław.

Urodzeni 29 stycznia interesują się wszystkim i wszystkimi. Trudno przy nich się nudzić. Zarówno w pracy koncepcyjnej, jak i w działaniu są odważni i zdecydowani. Potrafią okazywać uczucia. Wiele zyskują, jeśli uda się im opanować swoją wybuchowość. Nie powinni ponadto forsować własnych poglądów.

Imię Walery pochodzi z łaciny, określało "człowieka z rzymskiego rodu Valeria". Mężczyzna o tym imieniu jest człowiekiem dobrym, sprawiedliwym, pracowitym i spokojnym. Potrafi być nerwowy, groźny i nieustępliwie bronić swego honoru. Lubi ład i porządek. Często ma talent literacki. Żyje skromnie, jest dobrym mężem i przykładnym ojcem.

Mężczyzna o słowiańskim imieniu Zdzisław jest pracowity, pilny w wypełnianiu obowiązków, ma wiele zdolności do prowadzenia interesów handlowych. Zachowuje przy tym twórczy umysł i jest wszechstronnie uzdolniony. Szczery, uczynny i miły, miewa zamiłowania poetyckie.

Żelisław to także słowiańskie imię, oznaczające tego, który "pragnie sławy". Mężczyzna o tym imieniu jest miłośnikiem życia, witalny, dynamiczny i obdarzony poczuciem humoru. Jest szlachetny i prawy, kulturalny i nie narzucający swego towarzystwa. Ceni wykształcenie, jest oddany rodzinie, kocha przyjaciół.

Kalendarium:

  1. 1688 - Urodził się Emanuel Swedenborg, szwedzki filozof i wizjoner, z wykształcenia fizyk i matematyk. Twórca religijnego zgrupowania "Nowa Jerozolima", które rozwinęło się w odrębne wyznanie.
  1. 1829 - Z inicjatywy ministra skarbu Franciszka Druckiego Lubeckiego został utworzony Bank Polski Królestwa Polskiego. Oprócz zwykłej działalności zajmował się organizowaniem i finansowaniem inwestycji przemysłowych w Królestwie i kierowaniem nowo utworzonymi zakładami. Instytucja działała do 1886 roku.
  1. 1860 - Urodził się Antoni Czechow, rosyjski pisarz, dramaturg, mistrz krótkiego opowiadania, autor m.in. "Wujaszka Wani" i "Trzech sióstr". Zmarł 15 lipca 1904 roku.
  1. 1866 - Urodził się Romain Rolland, francuski pisarz, historyk sztuki, muzykolog. Autor powieści "Jan Krzysztof", "Colas Breugnon", "Dusza zaczarowana".
  1. 1882 - Urodził się Tadeusz Makowski, malarz tworzący we Francji, autor pejzaży, scen z życia dzieci, jak "Kapela dziecięca", scen rodzajowych "Szewc", autor wspomnień "Pamiętnik".
  1. 1913 - W Warszawie został otwarty Teatr Polski.
  1. 1913 - Zmarł Władysław Bełza, poeta, publicysta, autor utworów dla dzieci i młodzieży, współzałożyciel pisma "Promyk", największą popularność zyskał jego wiersz zaczynający się od słów: "Kto ty jesteś? Polak mały...".
  1. 1967 - Zmarł Adam Grzymała-Siedlecki, publicysta, krytyk teatralny i literacki, dyrektor teatrów miejskich w Krakowie. Autor komedii "Pani ministrowa", "Czwarty do brydża" oraz zbioru szkiców i studiów teatralnych "Na orbicie Melpomeny", wspomnień "Rozmowy z samym sobą".
  1. 1978 - Zmarł Stanisław Dygat, pisarz, autor powieści "Jezioro Bodeńskie", "Podróż", "Disneyland" oraz "Pożegnanie", którą przeniósł na ekran Wojciech Hass.
  1. 1999 - Sekretarz generalny NATO Javier Solana wystosował list do ministra spraw zagranicznych Polski Bronisława Geremka zapraszający Polskę, by przystąpiła do Traktatu Północnoatlantyckiego. Podobne listy wysłał do szefów dyplomacji Czech i Węgier.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (iza)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)