ŚwiatKartka z kalendarza - 25 stycznia

Kartka z kalendarza - 25 stycznia

Piątek, 25 stycznia. Słońce w znaku Wodnika wzeszło o 7.27, zajdzie o 16.10. Dzień będzie trwał 8 godzin i 43 minuty. Imieniny obchodzą: Sabina, Miłosz i Paweł.

Urodzeni 25 stycznia są ludźmi inteligentnymi o silnej woli. To optymiści lubiani przez otoczenie, obdarzeni wdziękiem i urokiem osobistym. Ich wadą jest egoizm, a czasami chęć zrobienia kariery za wszelką cenę.

Kalendarium:

1579 - Podpisanie Unii w Utrechcie przez siedem prowincji niderlandzkich dało początek Rzeczpospolitej Holenderskiej.

1731 - Urodził się August Fryderyk Moszyński. Zasiadał w Radzie Skarbu i Komisji Menniczej, był wicedyrektorem Mennicy Warszawskiej. Przypisuje mu się zaprojektowanie parku Łazienkowskiego. Był twórcą wielkiej loży masońskiej i autorem pracy o masonerii. Zmarł 11 maja 1786 r.

1821 - Zmarł Maciej Kamieński, kompozytor, kapelmistrz i nauczyciel muzyki, twórca pierwszej zachowanej polskiej opery "Nędza uszczęśliwiona", której premiera odbyła się w Warszawie 11 lipca 1778 r. Był także autorem muzyki do tekstów Wojciecha Bogusławskiego, Franciszka Zabłockiego i Stanisława Bohomolca. Urodził się 13 paźdzerinika 1734 r.

1873 - Urodził się Karol Irzykowski, krytyk literacki, prozaik i publicysta, współpracownik "Skamandra", "Wiadomości Literackich", "Pionu" oraz "Robotnika". Jest autorem wielu esejów i rozpraw, wśród których na uwagę zasługują "Walka o treść", "Słoń wśród porcelany", "Dziesiąta muza". Zmarł 2 listopada 1944 r.

1899 - Urodził się Paul Henri Spaak, pierwszy przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ, jeden z założycieli Wspólnoty Europejskiej.

1909 - W Dreźnie odbyła się prapremiera opery Richarda Straussa i Hugona von Hofmannsthala "Elektra".

1912 - Urodził się Marian Brandys, prozaik, publicysta, autor reportaży literackich i dokumentalnych oraz opowieści historycznych. Do najbardziej znanych należą "Kozietulski i inni", "Koniec świata szwoleżerów", "Nieznany książę Poniatowski", "O królach i kapuście" oraz "Od Kairu do Addis Abeby". Zmarł 20 listopada 1998 r. 90 rocznica.

1913 - Urodził się Witold Lutosłwski, kompozytor oraz dyrygent, honorowy członek wielu zagranicznych akademii, dwukrotnie laureat nagrody miasta stołecznego Warszawy. Odznaczony Orderem Orła Białego. Lutosławski komponował głównie muzykę orkiestrową oraz utwory wokalno-instrumentalne. Do jego najważniejszych utworów należą: "Preludia", "Fuga" oraz "Kwartet smyczkowy".

1928 - Urodził się Eduard Szewardnadze, polityk gruziński, minister spraw zagranicznych Związku Radzieckiego w latach 1985-1990, obecnie prezydent Gruzji.

1938 - Urodził się Władimir Wysocki, poeta, aktor i pieśniarz rosyjski.

1941 - wojska brytyjskie z udziałem polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich zdobyły Tobruk.

1954 - Premiera filmu Leona Buczkowskiego "Przygoda na Mariensztacie". Był to pierwszy polski film nakręcony w kolorze.

1959 - Wielka Brytania podpisała układ pokojowy z Niemiecką Republiką Demokratyczną.

1969 - W Czechosłowacji, podczas pogrzebu Jana Palacha samospalenia dokonał 18-letni uczeń Jan Zajic. Był to protest przeciw proradzieckiej polityce władz Czechosłowacji.

1986 - Amerykańska sonda "Voyager 2" przelatując w odległości 81 tysięcy km od Uranu odkryła 10. pierścień otaczający tę planetę, 15. księżyc i biegun północny.

1996 - Rosja została przyjęta do Rady Europy. (jd)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)