Kartka z kalendarza - 22 grudnia
22.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Sobota, 22 grudnia jest 356. dniem roku. Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o 7.43, zajdzie o 15.26. Dzień będzie trwał 7 godzin i 43 minuty.
Franciszka to kobieta szlachetna, wrażliwa na ludzkie krzywdy, energiczna w działaniu. Często ciężkie życie, uprzyjemnia żartobliwym traktowaniem dolegliwości, ceni poczucie humoru u innych.
Honorata jest osobą szanowaną i budzącą respekt. Ceni cnoty i dobre obyczaje. Stała w przekonaniach, lubi prowadzić dysputy na temat ludzkich słabostek. Skłonna radzić innym, lecz sama nigdy rad nie przyjmuje. Lubi wolność myśli, słowa i czynu.
Zenona jest kobietą niezwykle towarzyską, ceni kontakty społeczne. Ma twórczy umysł, zdolny do wielkich czynów. Mocno przeżywa niepowodzenia i depresje. Kocha muzykę, a poczucie humoru pozwala jej wybrnąć z najgorszych opresji.
Gryzelda jest kobietą nieco tajemniczą, często wybiera artystyczne kierunki studiów. Jest przy tym kobietą działającą metodycznie, o analitycznym umyśle. Ubiera się gustownie i lubuje się w pastelowych kolorach.
Osoby urodzone 22 grudnia mają chłonny, twórczy umysł i duże ambicje życiowe. Wierzą we własne siły, a w dążeniu do celu są cierpliwe i wytrwałe. Do działania często mobilizuje je zazdrość o to, że innym powodzi się lepiej
Kalendarium
- 1541 - w Bazylei otwarto oficynę drukarską, pierwszą w Europie drukarnię ksiąg naukowych, gdzie w 1554 roku wydano dzieło "O poprawie Rzeczpospolitej" Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
- 1858 - urodził się Giacomo Puccini, włoski kompozytor, autor licznych oper w stylu weryzmu: "Cyganerii", "Toski" i "Madame Butterfly", które do dziś należą do głównych pozycji repertuaru niemal wszystkich oper świata.
- 1925 - w Nowym Jorku utworzono Fundację Kościuszkowską, polsko-amerykańską instytucję kulturalno-oświatową.
- 1929 - wojska radzieckie wycofały się z Mandżurii po inwazji, której dokonały 18 listopada. Protokół porozumienia podpisany w Chabarowsku przez Chiny i Związek Radziecki zakończył konflikt, którego przedmiotem był dostęp do kolei mandżurskiej.
- 1939 - załamała się radziecka ofensywa na terenie Finlandii.
- 1952 - w Stanach Zjednoczonych opublikowano raport Komisji Izby Reprezentantów dotyczący zbrodni katyńskiej, który uznawał winę Związku Radzieckiego za udowodnioną. Komisja zaleciła przedstawienie sprawy w ONZ i wniesienie skargi przeciwko ZSRR do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.
- 1989 - zmarł Samuel Beckett, dramatopisarz irlandzki, przedstawiciel teatru awangardowego. Autor powieści "Molloy" i "Malone umiera" oraz sztuk teatralnych "Czekając na Godota", "Końcówka" i "Ostatnia taśma Krappa". W 1969 roku otrzymał nagrodę Nobla.
- 1990 - Lech Wałęsa został zaprzysiężony na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (an)