PolskaKartka z kalendarza - 20 września

Kartka z kalendarza - 20 września


Czwartek, 20 września, jest 263. dniem roku. Słońce w znaku Panny wzeszło o 6.18, zajdzie o 18.39. Dzień będzie trwał 12 godzin i 21 minut. Imieniny obchodzą Andrzej, Eustachy, Faustyna, Paweł oraz Oktawiusz.

20.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Faustyna jest konserwatystką. Lubi brać na siebie większą odpowiedzialność, aniżeli potrzeba tego wymaga. Ma wielki temperament i wrodzone zdolności kierownicze.

Andrzej jest odważny, szczery, umie nie tylko inicjować przedsięwzięcia ale również sprawnie je przeprowadzać. Wyróżnia się w działalności publicznej, chętnie pomaga innym.

Eustachy to imię pochodzenia greckiego. Jest to umysł krytyczny, lubiący spokój i harmonię. Lubi podróże i wygody. Towarzyski i uczuciowy.

Paweł jest mężczyzną ambitnym, dobrym i pracowitym. Szanuje rodzinę i majątek. Ma uzdolnienia do przewodniczenia, inicjowania publicznych przedsięwzięć, kierowania działalnością społeczną. Jest zawsze zajęty pracą lub nauką. Jest wielkim miłośnikiem przyrody.

Urodzeni 20 września czasami są zbyt drobiazgowi i potrafią upierać się nawet w błahych sprawach. Natura obdarzyła ich wieloma talentami. Są też pracowici i wytrwali.

Kalendarium

  1. 1904 - w Dayton w USA dwupłatowiec "Flyer-2" braci Wright odbył ponadkilometrowy lot po obwodzie zamkniętym. Piloci odważyli się kręcić figury akrobatyczne - ósemki i pętle.
  1. 1933 - w Niemczech rozpoczął się proces oskarżonych o podpalenie Reichstagu. Obok podpalacza Marinusa van der Lubbe na ławie oskarżonych zasiedli Ernst Torgler, przewodniczący grupy posłów komunistycznych w Zgromadzeniu Narodowym oraz trzej komuniści bułgarscy. Proces trwał do 23 grudnia 1933 r. Marinus van der Lubbe został skazany na śmierć, pozostałych uniewinniono z zarzutów.
  1. 1934 - urodziła się Sofia Loren, legenda kina włoskiego. Zagrała między innymi w filmach "Matka i córka", "Małżeństwo po włosku", "Słoneczniki" i "Szczególny dzień".
  1. 1939 - podczas obrony mostu na granicy polsko-rumuńskiej na Czeremoszu zginął Tadeusz Dołęga-Mostowicz, powieściopisarz, autor powieści obyczajowo-satyrycznych i sensacyjnych. Do najbardziej znanych należą: "Kariera Nikodema Dyzmy", "Znachor", "Profesor Wilczur".
  1. 1949 - proklamowano Republikę Federalną Niemiec z trzech stref okupacyjnych: amerykańskiej, brytyjskiej i francuskiej.
  1. 1957 - zmarł Jan Sibelius, jeden z największych fińskich kompozytorów, twórca poematów symfonicznych, między innymi "Sagi", "Finlandii" i "Tapioli" oraz koncertów skrzypcowych.
  1. 1961 - zmarł Andrzej Munk, reżyser filmowy. Początkowo realizował filmy krótko i długometrażowe, następnie dłuższe fabularyzowane reportaże i filmy fabularne. Do najbardziej znanych należą: "Człowiek za burtą", "Eroica" i "Zezowate szczęście".
  1. 1974 - 10 tysięcy osób poniosło śmierć podczas huraganu "Fifi" w Hondurasie.
  1. 1975 - zmarł Saint-John Perse, właściwe nazwisko Alexis Leger, francuski poeta i dyplomata, autor zbiorów poetyckich, między innymi "Anabase" i "Exil". W 1960 r. otrzymał nagrodę Nobla.
  1. 1991 - w Gdańsku utworzono Związek Miast Bałtyckich.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mag)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)