Kartka z kalendarza - 2 lutego, sobota
Sobota, 2 lutego jest 33 dniem roku. Słońce w znaku Wodnika wzeszło o 7.15, zajdzie o 16.24 Dzień będzie trwał 9 godzin i 9 minut.
Imieniny obchodzą: Maria, Miłosław, Katarzyna.
Maria to najpopularniejsze imię żeńskie. Pochodzi z hebrajskiego i ma wiele znaczeń: napawa radością, jest piękna, ukochana przez Jahwe czyli Boga, miłująca Boga, a także silna i płodna. Maria jest osoba spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. W swych przekonaniach jest konserwatystką. Nigdy nie cofa raz danego słowa. Szybko podejmuje decyzje, które w większości są trafne. Kocha dom i rodzinę, wielka wagę przywiązuje do wychowywania dzieci.
Miłosław jest niecierpliwy i porywczy. Szybko wpada w złość i zdarza się, ze mówi wówczas i robi rzeczy, których potem żałuje. Potrafi jednak powiedzieć przepraszam. Sam nie jest pamiętliwy, potrafi wybaczać. Dobry ojciec i mąż, dba o dom i rodzinę.
Katarzyna jest kobieta godną podziwu, szacunku i uznania. Szlachetna, prostolinijna, stała w przekonaniach, pracowita, skrupulatna. Nie znosi osób dwulicowych, z kłamcami walczy nieustępliwie. Ma duże uzdolnienia artystyczne oraz dar przyswajania wiedzy.
Kalendarium:
- 1535 - Hiszpanie założyli miasto Buenos Aires, późniejszą stolice Argentyny.
- 1635 - Holendrzy zajęli teren dzisiejszego Nowego Jorku. Powstała tam osada o nazwie Nowy Amsterdam.
- 1754 - Urodził się Karol Maurycy de Tallerand-Perigord, francuski polityk i dyplomata. W 1789 roku został biskupem Autun. W czasie rewolucji poparł Napoleona Bonapartego. Kierował polityka zagraniczną Francji od 1797 od do 1807 roku. Po klęsce cesarstwa opowiedział się za Burbonami i w 1815 roku reprezentował Francję na Kongresie Wiedeńskim. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych polityków w historii świata. Zmarł 17 maja 1838 roku.
- 1882 - Urodził się James Joyce, pisarz irlandzki piszący w języku angielskim. Jego powieść "Ullisses" wpłynęła na rozwój dwudziestowiecznej literatury. Joyce zastosował dygresyjno-skojarzeniowy monolog wewnętrzny, przypominający "strumień świadomości". Inne ważniejsze utwory to "Portret artysty z czasów młodości", "Finnegans Wake". Zmarł 13 stycznia 1941 roku. 120 rocznica.
- 1902 - Urodził się Kazimierz Krukowski znany pod pseudonimem Lopek. W latach 1924-39 występował w kabarecie Qui Pro Quo oraz w innych warszawskich teatrzykach rewiowych. W czasie okupacji znalazł się na terenach Związku Radzieckiego, skąd wyjechał z armia gen. Władysława Andersa. Do kraju wrócił po 1956 roku. Był dyrektorem teatru "Syrena" i "Buffo". Zmarł 24 grudnia 1984 roku. 100 rocznica.
- 1907 - zmarł Dymitr Mendelejew, rosyjski chemik, profesor chemii technicznej i nieorganicznej uniwersytetu w Sankt Petersburgu, członek czynny PAU. Jest twórcą okresowego układu pierwiastków, nazwanego tablicą Mendelejewa. Prowadził też badania nad katalizą, ropą naftową i roztworami, a także w dziedzinie metrologii. Opracował metodę produkcji prochu bezdymnego. Urodził się 10 sierpnia 1834 roku w Tobolsku na Syberii, był ostatnim, siedemnastym dzieckiem Iwana Pawlowicza i Marii Dmitrejewny Mendelejewów. 95 rocznica.
- 1924 - Tureckie Zgromadzenie Narodowe ogłosiło rezygnację z Kalifatu. Był to ważny krok na drodze od muzułmańskiej monarchii otomanskiej do świeckiego państwa wzorowanego na modelu europejskim. Twórcą nowoczesnej Turcji jest Kemal Pasza zwany Ataturkiem - Ojcem Turków.
- 1943 - Klęska wojsk niemieckich pod Stalingradem. Jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej trwała od 17 lipca 1942 roku.
- 1947 - Urodziła się Farrah Fawcett, amerykańska aktorka znana miedzy innymi z "Aniołków Charliego". 55 rocznica.
- 1958 - Wystrzelenie pierwszego amerykanskiego sztucznego satelity Ziemi "Explorer 1".
- 1959 - zmarł Wilam Horzyca, inscenizator, teoretyk i krytyk teatralny.
- 1970 - Zmarł Bertrand Russell, brytyjski matematyk, filozof, jeden z twórców współczesnej logiki matematycznej, rzecznik rozbrojenia. W filozofii łączył realizm epistemologiczny z atomizmem logicznym. W 1950 otrzymał Literacka Nagrodę Nobla. Urodził się w 1872 roku.
- 1976 - Zmarł Kazimierz Rudzki, aktor, reżyser, pedagog. W latach 1938-39 był reżyserem w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Podczas okupacji hitlerowskiej przebywał w obozie jenieckim w Woldenbergu. Po wojnie kierował Teatrem "Syrena", następnie był związany z teatrem Narodowym i Współczesnym. Występował i reżyserował w kabaretach "Szpak", "Wagabunda"i "Pod Egida". Miał niepowtarzalny dowcip i styl konferansjerski. Był także organizatorem i dziekanem Wydziału Estradowego w Warszawskiej Wyższej Szkole Teatralnej, później jej prorektorem i profesorem. Urodził się 6 stycznia 1911 roku.
- 1996 - Zmarł Gene Kelly, amerykański tancerz, choreograf, piosenkarz i aktor filmowy.
- 2000 - zmarł Jacek Janczarski, scenarzysta, satyryk, dramaturg związany z Polskim Radiem, twórca programów kabaretowych m.in. wspólnie z Maciejem Zembatym - "Rodziny Poszepszynskich"; serialu "Kocham pana, panie Sułku". Autor scenariuszy do filmów: "O rany, nic się nie stało", "Oczy niebieskie", "Aby do świtu", "Zmiennicy". Miał 55 lat.
2 lutego - Święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie nazywane Matki Bożej Gromnicznej.
2 lutego - 6 Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku.
2 lutego - Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych, obchodzony z inicjatywy Stałego Komitetu Stron Konwencji o "Obszarach wodno-błotnych, mających szczególne znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza, jako środowisko ptactwa wodnego".
2 lutego - Dzień Handlowca.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (aka)