Kartka z kalendarza - 14 lipca
14 lipca, sobota, jest 195. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.31, zajdzie
o 20.51. Dzień będzie trwał 16 godzin i 20 minut. Imieniny obchodzą: Stella, Bonawentura, Dobrogost, Kamil.
Imię Stella pochodzi z łaciny i znaczy gwiazda. Kobieta o tym imieniu jest osobą dobrą, szlachetną i towarzyską. Oddana domowi, dobrze się czuje w otoczeniu dzieci. Lubi błyszczeć w towarzystwie, nie stroni od rozrywek. Miewa czasem "złe dni". Wówczas bywa wybuchowa, nerwowa i zazdrosna.
Imię Bonawentura pochodzi z łacińskiego i znaczy - dobra przyszłość. Mężczyzna o tym imieniu jest pracowity, słowny i uczciwy. Jest prawdziwą skarbnicą wiedzy i doświadczenia. Nie znosi jednak, gdy ktoś miesza się do jego spraw.
Dobrogost to słowiańskie imię złożone znaczące gościnny. Jest to rzutki umysł, krytyczny, a przy tym nie pozbawiony ciepła i serdeczności. Typ wrażliwy, łatwo go zranić. Dobry kochanek i mąż.
Kamil to imię pochodzące z łaciny. Oznacza pomocnika kapłana. Kamilowie zgodnie z magią swojego imienia unikają skrajności. Niechętnie podnoszą głos, nie przepadają za konfliktami i wolą dyplomatyczne ozdobniki niż brutalne nazywanie rzeczy po imieniu. Za to są mistrzami, jeżeli chodzi o wyczucie nastroju, o zrozumienie subtelności ludzkiej duszy i użycie słów, które nie zranią, a dodadzą otuchy.
Osoby urodzone w tym dniu mają niezwykle bogaty świat wewnętrzny i rozwiniętą wyobraźnię. Marzycielstwo odgradza je często od rzeczywistości. Nie lubią się zwierzać, swoje problemy i rozterki przeżywają i rozwiązują same. Są zbyt refleksyjne, aby wywalczyć sobie znaczącą pozycję społeczną.
Kalendarium
- 1789 - Lud Paryża zdobył więzienie w Bastylii. Wydarzenie to traktuje się jako początek rewolucji francuskiej przeciwko monarchii absolutnej.
- 1870 - Rozpoczął działalność Teatr Letni w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Teatr istniał przez 69 lat, został zniszczony we wrześniu 1939 roku w czasie nalotów niemieckich.
- 1887 - W Warszawie ukazał się pierwszy podręcznik do nauki esperanta, pod tytułem "Język międzynarodowy", wydany przez Ludwika Zamenhofa.
- 1903 - Urodził się Irving Stone, amerykański pisarz, autor powieści biograficznych "Pasja życia" o Vincencie van Goghu i "Żeglarz na koniu" o Jacku Londonie. (zm. 26.8.1989).
- 1918 - Urodził się Ingmar Bergman, szwedzki reżyser filmowy i teatralny, twórca "Siódmej pieczęci", "Milczenia" i "Tam gdzie rosną poziomki".
- 1920 - Armia Czerwona zajęła Wilno. Dwa dni wcześniej Litwa zawarła traktat pokojowy z Rosją Radziecką.
- 1943 - Stanisław Mikołajczyk, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego został mianowany premierem rządu RP na Uchodźstwie.
- 1945 - Amerykańska marynarka wojenna rozpoczęła ostrzeliwanie terytorium Japonii.
- 1958 - Grupa irackich oficerów pod dowództwem generała Kasema obaliła w Iraku monarchię i proklamowała republikę.
- 1998 - Zmarł Richard McDonald, współzałożyciel największej na świecie restauracji szybkiej obsługi
- 1999 - Zmarł Władysław Hasior, jeden z najwybitniejszych polskich artystów plastyków. W twórczości szokował śmiałymi pomysłami, plastycznymi happeningami, plenerowymi wystawami, płonącymi rzeźbami, szklanymi pomnikami.
14 lipca to także święto narodowe Francji i Finlandii.