PolskaKartka z kalendarza - 14 czerwca

Kartka z kalendarza - 14 czerwca


14 czerwca, czwartek - święto Bożego Ciała, jest 165. dniem roku. Słońce wzeszło o godz. 4.14, zajdzie o 20.58. Dzień będzie trwał 16 godzin i 44 minuty. Imieniny obchodzą Eliza, Bazyli, Rufin i Walery.

Eliza to imię pochodzenia hebrajskiego, a oznacza Bóg moim wybawieniem. Imię Eliza to krótszy wariant Elżbiety. Osoba o tym imieniu jest zdolna do nadzwyczajnych czynów. Chętnie zdobywa wiedzę i zajmuje się badaniami naukowymi. Jest bardzo dokładna, ceni punktualność, ma zdolności lingwistyczne. Ciepło rodzinne koi jej znerwicowaną osobowość. Obdarzona żywym temperamentem, ceni gustowne ubiory i smaczne potrawy. W miłości stała.

Imię Bazyli w języku greckim znaczy królewski. Mężczyzna o tym imieniu jest pracowity, ambitny i ma kierownicze uzdolnienia. Potrafi zgromadzić wokół siebie ludzi i zachęcić ich do twórczego współdziałania. Pociągają go sprawy wiary, fascynuje przyszłość świata. Dba o edukację dzieci, szanuje sąsiadów, ma wielkie grono przyjaciół.

Rufin jest imieniem o łacińskim rodowodzie, a znaczy należący do Rufusa. W Polsce jest to bardzo rzadkie imię. Noszący je mężczyzna jest odważny, podejmuje odpowiedzialne decyzje i lubi wygody. Ma spokojne usposobienie, czasem popada w melancholię.

Imię Walery pochodzi z łaciny, określało człowieka z rzymskiego rodu Valeria. Z kolei nazwa rodu wywodzi się z języka etruskiego. Mężczyzna o tym imieniu jest człowiekiem dobrym, sprawiedliwym, pracowitym i spokojnym. Potrafi być nerwowy, groźny i nieustępliwie bronić swego honoru. Lubi ład i porządek, chętnie zajmuje się szperactwem. Często ma talent literacki. Żyje skromnie, jest dobrym mężem i przykładnym ojcem.

Urodzeni 14 czerwca zostali obdarzeni zdolnościami przywódczymi. Są przy tym ambitni i mają pogodne usposobienie. W większych niepowodzeniach przeżywają stany depresji i często oddają pole bez walki. Realizują się zawodowo lub osiągają sukcesy w pracy społecznej.

Kalendarium

  1. 1777 - "gwiaździsty sztandar" stał się oficjalnie flagą USA.
  2. 1845 - Pierwszy pociąg pasażerski na ziemiach polskich wyjechał z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego, otwierając warszawsko-wiedeńską komunikację kolejową.
  3. 1864 - urodził się Aloys Alzheimer, niemiecki lekarz, który pierwszy opisał choroby mózgu nazwanej jego nazwiskiem.
  4. 1900 - W Paryżu rozpoczęły się "mistrzostwa świata amatorów", zwane Igrzyskami Olimpijskimi.
  5. 1922 - sobór prawosławny uchwalił autokefalię cerkwi w Polsce.
  6. 1923 - W Wlk. Brytanii zdrada męża stała się uzasadnionym powodem uzyskania rozwodu przez żonę.
  7. 1927 - magistrat miasta stołecznego Warszawy podjął uchwałę o założeniu Ogrodu Zoologicznego w stolicy.
  8. 1933 - Urodził się Jerzy Kosiński, polski pisarz mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Autor kontrowersyjnej powieści "Malowany ptak".
  9. 1958 - W świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".
  10. 1969 - W Wiesbaden w Niemczech, zmarł Marek Hłasko, prozaik, autor opowiadań "Pierwszy krok w chmurach", "Baza ludzi umarłych", "Ósmy dzień tygodnia".
  11. 1987 - zmarł Stanisław Bareja, reżyser i scenarzysta filmowy, autor popularnych komedii, jak: "Miś", "Alternatywy 4"
  12. 1996 - we Francji podpisano układ o ograniczeniu zbrojeń w b. Jugosławii, w obecności przedstawicieli Rosji, USA i Włoch.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (aso)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)