PolskaKartka z kalendarza - 13 września

Kartka z kalendarza - 13 września


Czwartek, 13 września, jest 256. dniem roku. Słońce znajduje się w znaku Panny. Wzeszło o godzinie 6.07, zajdzie o 18.56. Dzień będzie trwał 12 godzin i 49 minut. Imieniny obchodzą: Eugenia, Apolinary, Filip, Jan.

Eugenia to kobieta sentymentalna, lekkomyślna i uparta. Jest mało praktyczna i zaradna, ale przy tym uczynna, zawsze gotowa pomagać wszystkim dookoła. Na pierwszy rzut oka wydaje się pogodna i wesoła, ale w głębi duszy jest bardzo melancholijna.

Imię Apolinary wiąże się z łacińskim słowem "apolinaris", oznaczającym osobę "należącą do boga Apollina, Apolla". Mężczyzna o tym imieniu ma wielkie cele, do których konsekwentnie dąży. Jest odważny, bezkompromisowy, w przekonaniach konserwatywny. Ma jednak nierówny charakter: bywa łagodny, a innym razem wybuchowy.

Filip to biblijne imię greckiego pochodzenia. Oznacza "przyjaciela, miłośnika koni". Było imieniem królów macedońskich, później hiszpańskich i francuskich. Filip ma wrażliwą naturę, jest energiczny i pomysłowy, a nawet przebiegły. Przy tym obowiązkowy, szczery, sprawiedliwy i bardzo hojny.

Jan to imię o hebrajskim rodowodzie, które znaczy: "Bóg jest łaskawy". Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita, szanująca kulturę i doświadczenia ludzi. To dobry rzemieślnik i artysta, który potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Kalendarium

  1. 1732 - został zawarty Traktat Loewenwolda, tzw. "przymierze trzech czarnych orłów" - Rosji, Austrii i Prus. Traktat dotyczył następstwa tronu w Polsce po śmierci Augusta II i i przeznaczał go infantowi portugalskiemu don Emanuelowi. W razie oporu ze strony Rzeczypospolitej, trzy mocarstwa zobowiązały się do zbrojnej interwencji
  1. 1803 - urodził się Maurycy Mochnacki, działacz polityczny publicysta, krytyk literacki i muzyczny, przedstawiciel rewolucjonizmu szlacheckiego. Był jednym z organizatorów i przywódców Towarzystwa Patriotycznego w powstaniu listopadowym. Napisał "O literaturze polskiej w wieku XIX" i "Powstanie narodu polskiego w r. 1830-31"
  1. 1894 - urodził się Julian Tuwim, poeta i satyryk, autor książek dla dzieci i młodzieży, związany z warszawskim środowiskiem literackim. Był współtwórcą kawiarni poetów "Pod Pikadorem". Od 1920 r. czołowy poeta grupy poetyckiej "Skamander", stały współtwórca i kierownik literacki warszawskich kabaretów "Czarny Kot", "Miraż", "Qui pro Quo", "Banda", "Cyganeria". W latach II wojny światowej przebywał na emigracji, w 1946 r. wrócił do Warszawy
  1. 1934 - szef polskiej dyplomacji pułkownik Józef Beck, w przemówieniu na forum Ligi Narodów oświadczył, że Polska nie będzie przestrzegać artykułu Traktatu Wersalskiego, w którym Wielkie Mocarstwa gwarantowały prawa obywatelskie mieszkającym w Polsce mniejszościom narodowym. Beck zapowiedział podporządkowanie się temu artykułowi dopiero, gdy podporządkują mu się również inne państwa, np. Niemcy i Czechosłowacja
  1. 1993 - Izrael i Organizacja Wyzwolenia Palestyny podpisały porozumienie pokojowe w Waszyngtonie o Autonomii Palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu
  1. 1996 - zmarł Ryszard Pietruski, aktor, reżyser, dyrektor teatru, scenarzysta filmowy. Grał m.in. w filmach "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana, serialu "Czarne chmury"

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (jask)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)