Kartka z kalendarza - 10 stycznia
Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o 7.42, zajdzie o 15.45.
Dzień będzie trwał 8 godzin i 3 minuty. Imieniny obchodzą: Jan, Wilhelm, Danuta, Dobrosława.
10.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Osoby urodzone w tym dniu liczą przede wszystkim na siebie, dlatego rzadziej przeżywają rozczarowania. Są wytrwałe, nie zrażają się trudnościami i nie ulagają naciskom. Mówi się o nich: "tacy to sobie w życiu poradzą". Nie należy powierzać im tajemnic, gdyż wrodzone gadulstwo nie pozwoli im ich dochować. Ich wewnętrzny spokój czasami przeobraża się w melancholię. Bywa, że przez swą szorstkość i wyniosłość tracą sympatię otoczenia.
Jan to imię o hebrajskim rodowodzie, które znaczy: Bóg jest łaskawy. Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita, szanująca kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.
Imię Wilhelm wywodzi się z germańskiego i oznacza chęć, opiekę, pomoc. Mężczyzna o tym imieniu jest wrażliwy, ambitny, szlachetny i szczery. Przeważnie jest osobą wykształconą, często zostaje lekarzem. Jest predysponowany do przewodniczenia innym, nie znosi gdy ktoś narzuca mu swoje zdanie. Lubi dyskutować na tematy z pogranicza życia i śmierci. Fascynują go przepowiednie na temat końca świata.
Danuta to imię pochodzenia litewskiego o niepewnym znaczeniu. Zawiera przyrostek -ut-, który znajdujemy w takich imionach litewskich jak Biruta czy Kiejstut, jednak człon początkowy Dan- nie daje się jednoznacznie wyjaśnić. Danuta jest skrupulatna, wnikliwa, cierpliwa i pracowita. Przy tym ciekawa świata, dlatego wiele czyta i podróżuje. To kobieta energiczna, o dużym temperamencie. Nie przywiązuje dużej wagi do małżeństwa i rodziny, jest zwolenniczką związków nieformalnych. Często popada w depresję lub melancholię.
Dobrosława to słowiańskie imię, złożone z dwóch części: "dobr(o)" - "dobry" oraz "sława" - to jest "sława", można je tłumaczyś, jako "sławna z dobroci". Dobrosława ma liczne zainteresowania, a ponieważ jest przy tym dociekliwa i systematyczna, często zdobywa tytuły naukowe. Działa ostrożnie, nie lubi ryzyka. Jest wrażliwa, ale stara się nie okazywać swoich uczuć.
Kalendarium
1569 - Początek obrad sejmu polskiego i litewskiego w sprawie utworzenia unii konstytucyjnej między Koroną i Wielkim Księstwem Litewskim.
1875 - Urodził się Henryk Gay, profesor architektury. Zaprojektował wiele budynków w stolicy, kierował budową gmachu, w którym mieści się teraz Rada Ministrów, wybudował Bibliotekę Krasińskich i Hipotekę.
1892 - Urodził się Melchior Wańkowicz, pisarz, publicysta, wydawca, autor m.in. reportaży "Na tropach Smętka", "Monte Cassino", powieści i wspomnień "Szczenięce lata", "Ziele na kraterze" i "W ślady Kolumba".
1907 - Urodził się Seweryn Pollak, poeta, eseista i tłumacz literatury rosyjskiej. Wydał m.in. tom wierszy "Godzina życia" i "Przenikanie" oraz antologię poezji Polski Ludowej i zbiór poezji bułgarskiej.
1945 - Urodził się Rod Steward, brytyjski wokalista muzyki pop, kompozytor, autor tekstów i producent nagrań.
1946 - W Stanach Zjednoczonych podczas próby radaru wojskowego wysyłane z Ziemi promienie po raz pierwszy dotarły do powierzchni Księżyca.
1951 - Zmarł Sinclair Lewis, amerykański pisarz, który kreślił satyryczny obraz stosunków społecznych i obyczajowych w Stanach Zjednoczonych, autor powieści: "Ulica Główna", "Babbit".
1957 - Zmarła Gabriela Mistral, chilijska poetka romantyczna, profesor Uniwersytetu w Santiago, bojowniczka o prawa społeczne kobiet i Indian, laureatka nagrody Nobla w 1945 roku.
1971 - Zmarła Gabrielle Chanel, znana jako Coco Chanel, francuska projektantka mody. Jej model kostiumu został uznany za klasyczny ubiór kobiecy.
1986 - Zmarł Jaroslav Seifert, poeta czeski, autor wierszy poświęconych tematyce proletariackiej, liryki refleksyjnej i pejzażowej, przekładów poezji francuskiej, rosyjskiej i gruzińskiej. W 1984 roku otrzymał nagrodę Nobla.
1996 - Zmarł Eric Hebborn, brytyjski malarz uznany za nasławniejszego z fałszerzy obrazów.
1999 - Zmarł Juliusz Żuławski, pisarz, autor zbiorów poezji "Pole widzenia", powieści "Wyprawa o zmierzchu", opowiadań "Czas przeszły niedokonany", prezes polskiego oddziału PEN-Clubu.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (iza)