Karpiniuk zostanie nowym szefem komisji ds. nacisków?
W czwartek posłowie sejmowej komisji śledczej ds. nacisków wybiorą jej nowego przewodniczącego, po tym jak dotychczasowy szef Andrzej Czuma został ministrem
sprawiedliwości. Wszystko wskazuje na to, że przewodniczącym zostanie Sebastian Karpiniuk (PO).
Klub PO wyznaczył Karpiniuka do objęcia funkcji szefa komisji na początku lutego. W miejsce Czumy do komisji śledczej wszedł poseł PO Robert Węgrzyn.
W komisji zasiada trzech posłów PO, dwóch posłów PiS i po jednym z Lewicy i PSL.
Karpiniuk mówił, że chciałby, aby komisja pracowała "w trybie ciągłym", bez długich przerw między posiedzeniami.
Ostatni raz posłowie z komisji śledczej ds. nacisków obradowali w połowie stycznia. Wcześniej komisja zebrała się pod koniec listopada 2008 r.
Arkadiusz Mularczyk (PiS) potwierdził, że jego klub najpóźniej w czwartek wyśle zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego czy da się - zgodnie z prawem - poszerzyć zakres działania komisji. Pierwsza o tej inicjatywie napisała "Rzeczpospolita".
Posłowie PiS chcą, aby nieprawidłowości były badane także po listopadzie roku 2007, czyli zakres jej prac objąłby czas rządów PO.
W uchwale o powołaniu komisji jest zapisane, że ma ona badać sprawy zarzutu nielegalnego wywierania wpływu m.in. przez członków Rady Ministrów, szefów służb specjalnych, prokuratorów w okresie od 31 października 2005 roku do 16 listopada 2007 roku.
Mularczyk zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu komisji przedstawi szczegóły uchwały dotyczącej zmiany zakresu prac komisji.