Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi
Amerykańskie czasopismo "Journal of the
National Cancer Institute" opublikowało artykuł, w którym
naukowcy dowodzą, że karmienie piersią znacznie obniża ryzyko
zachorowań na raka piersi.
Współautorem tego artykułu jest polski genetyk ze Szczecina, prof. Jan Lubiński, szef działającego przy szczecińskiej Pomorskiej Akademii Medycznej Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych.
Jak powiedział prof. Lubiński, każdy miesiąc karmienia piersią zmniejsza o 2% ryzyko zachorowania na raka - u kobiet, które mają zmutowane geny BRCA1 lub BRCA2. Roczne karmienie obniża to ryzyko o blisko 25%.
BRCA1 lub BRCA2, to geny, których uszkodzenie jest ściśle związane z bardzo wysokim - sięgającym nawet 50% - ryzykiem zachorowania na raka piersi. Szacuje się, że uszkodzony gen BRCA1 ma w Polsce od 50 do 100 tys. kobiet.
Lubiński zaznaczył, że podczas badań nad wpływem, jaki ma naturalne karmienie niemowląt na zachorowalność na nowotwory piersi u ich matek, szczeciński ośrodek współpracował z ponad 50 ośrodkami naukowymi z całego świata. Koordynatorem projektu był prof. Steven Narod z Uniwersytetu w Toronto.
Działające w Szczecinie Centrum koordynuje m.in. międzynarodowy projekt naukowy, polegający na szukaniu genów odpowiedzialnych za choroby nowotworowe.
Lubińskiemu udało się zebrać dane o zachorowaniach na raka w rodzinach pacjentów z całego kraju. Badaniem objęto ponad 1 mln 250 tys. osób. Spośród nich wytypowano ok. 400 tys. osób, w rodzinach których stwierdzono przypadki zachorowań na raka. Osoby z tej grupy poddano testom DNA, badaniom klinicznym i konsultacjom genetycznym. W ten sposób znaleziono ponad 2,5 tys. rodzin, w których występują predyspozycje do zachorowania na raka piersi. Wszystkie są odtąd pod specjalistyczną kontrolą lekarską.