Kardynał Zenon Grocholewski: w szkole katolickiej nie ma miejsca dla gender
Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski powiedział, że niektóre szkoły katolickie ulegają czasem ideologii gender. W tych placówkach nie ma na to miejsca, bo to niezgodne z ich misją - dodał.
19.12.2013 | aktual.: 27.12.2013 10:16
Na konferencji prasowej w Watykanie kardynał Grocholewski przedstawił przygotowany w jego kongregacji dokument na temat dialogu międzykulturowego w katolickich szkołach. Celem takiego dialogu jest, jak podkreślono w podtytule, "życie razem dla cywilizacji miłości".
Pytany o ideologię gender polski purpurat odparł, że szkoła katolicka nie może poddać się jej wpływowi. - Szkoła katolicka, która poddaje się wpływowi takich tendencji, nie zdaje sobie sprawy ze swojej misji - oświadczył kardynał Grocholewski.
- To narzucenie niszczycielskiej idei - powiedział; ocenił, że ideologia ta jest niepokojąca i groźna.
Szkoły kościelne "muszą być wierne chrześcijańskiej tożsamości" - oświadczył prefekt.
- Dzisiaj widzimy, że nasze instytucje, które umacniają swą tożsamość, notują wzrost liczby uczniów i także prestiżu - mówił kard. Grocholewski. - Te zaś, które tracą tożsamość i które my też tracimy, nie są już atrakcyjne - dodał.
Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego przypomniał najnowsze dane, z których wynika, że liczba szkół katolickich na świecie wzrosła w ciągu trzech lat, od 2008 do 2011 roku, o ponad 6 tysięcy. Obecnie jest ich 200 tysięcy. Liczba uczniów takich placówek wzrosła o prawie 3 miliony. Wzrost ten notuje się w Afryce, Azji i Oceanii, a spadek - w Europie i obu Amerykach.