Kardynał Martino: papież nie boi się terrorystów
Jan Paweł II nie boi się terrorystów - oświadczył przewodniczący papieskiej rady "Iustitia et Pax" ("Sprawiedliwość i pokój"), kardynał Renato Martino w wywiadzie opublikowanym we włoskim dzienniku "La Repubblica".
Powołując się na długoletnią znajomość z papieżem, zawartą jeszcze w krakowskich czasach abpa Karola Wojtyły, kard. Martino powiedział gazecie, że w obliczu zagrożenia ze strony międzynarodowego terroryzmu "papież absolutnie się nie boi".
"Ten papież niczego się nie boi. W przeciwnym razie nie zrobiłby i nie powiedział tego, co wszyscy widzieli i słyszeli" - podkreślił kard. Martino. Dodał, że Jan Paweł II "ma zdecydowany charakter i jest osobą obdarzoną niezwykłą odwagą".
W obliczu szczególnego zagrożenia atakami terrorystycznymi, które według włoskiej prasy zaistniało w okresie świątecznym, "papież w sposób bardzo realistyczny ocenia sytuację" - wskazał watykański hierarcha.
Kard. Martino przypomniał wypowiedź Jana Pawła II, iż "trzeba zwalczać grupy terrorystyczne, posługując się wszystkimi możliwymi środkami: wojskowymi, politycznymi i wywiadem. Konieczne jest jednak również dotarcie do przyczyn tego zjawiska i usunięcie niesprawiedliwości, która często leży u podstaw najbardziej desperackich i krwawych czynów".
Kard. Martino zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek w Watykanie mówiono o niebezpieczeństwie ataków terrorystycznych. "Nigdy nie było o tym mowy" - powiedział. Przypominając przesłanie papieża na obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju, hierarcha podkreślił, że Jan Paweł II apeluje w nim przede wszystkim, by wykorzenić przyczyny, które leżą u podstaw zjawiska terroryzmu.
Przesłanie papieża na 36. Światowy Dzień Pokoju przypomina, że "wychowanie dla pokoju jest zawsze aktualnym zadaniem" i podkreśla, że "jeszcze dziś, na początku 2004 r., pokój jest możliwy. A jeśli jest możliwy, pokój jest również obowiązkiem!".
Jan Paweł II będzie w środę po południu przewodniczyć w bazylice watykańskiej uroczystym nieszporom, podczas których zostanie wykonany dziękczynny hymn "Te Deum" za kończący się 2003 rok, a 1 stycznia w mszy św., po której udzieli uroczystego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" (miastu i światu).