Trwa ładowanie...

Kard. Martins oczekuje rychłej beatyfikacji Jana Pawła II

W wywiadzie prasowym
prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Jose Saraiva
Martins wyraził nadzieję, że proces beatyfikacyjny Jana Pawła II
będzie trwał krótko i że niebawem zostanie ogłoszony
błogosławionym.

Kard. Martins oczekuje rychłej beatyfikacji Jana Pawła IIŹródło: AFP
d1p1che
d1p1che

W wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika "La Repubblica" portugalski hierarcha porównał polskiego papieża do Abrahama i świętego Pawła.

Kardynał Martin powiedział, że trudno przewidzieć, kiedy zakończy się proces beatyfikacyjny. Pragnę, by wszystko przebiegło sprawnie i by jak najszybciej można było wynieść Jana Pawła II na ołtarze - dodał.

Zapytany o to, czy inicjatywa tak szybkiego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ma swój początek w uroczystościach pogrzebowych, gdy wierni wznosili okrzyki "Natychmiast święty!", prefekt odparł: Vox populi, vox Dei. Kiedy lud uważa osobę za świętą, jest tak naprawdę.

d1p1che

Na pytanie watykanisty Marco Politiego, czy prośby o uznanie świętości Jana Pawła II mają związek z jego męczeństwem w ostatnich chwilach życia, kardynał Saraiva Martins powiedział: Papież uczynił z cierpienia narzędzie ewangelizacji. W świecie bombardowanym przez słowa przekonywał, że cierpienie nie jest absurdalne czy niepotrzebne, lecz cenne dla życia.

Był jak Abraham człowiekiem gotowym poświęcić wszystko, by podążać za Bogiem i robić rzeczy trudne z ludzkiego punktu widzenia. Jak święty Paweł, który mówi, że sprawiedliwy żyje wiarą - dodał kardynał.

Poinformował, że do Watykanu napłynęło bardzo dużo świadectw w sprawie łask, otrzymanych za wstawiennictwem Jana Pawła II. Jednakże w procesie beatyfikacyjnym liczą się tylko cuda, dokonane po śmierci - przypomniał. Wyjaśnił, że obecnie wszystko jest w rękach wikariatu diecezji rzymskiej, który rozpocznie niezbędne procedury i mianuje postulatora. Następnie rozpocznie się gromadzenie dokumentów, a potem zostaną przesłuchani świadkowie heroiczności cnót Jana Pawła II.

Sylwia Wysocka

d1p1che
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p1che
Więcej tematów