Trwa ładowanie...

Kard. Kasper: koniec ekumenicznej epoki lodowcowej

Dialog teologiczny między Kościołami katolickim i prawosławnym zostanie wznowiony w grudniu, po ponad czteroletniej przerwie - powiedział kardynał Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Nawet jeśli chodzi o rosyjski
Kościół prawosławny, lody topnieją. Nie jesteśmy już w
ekumenicznej epoce lodowcowej - powiedział.

Share
Kard. Kasper: koniec ekumenicznej epoki lodowcowej
Źródło: AFP
d2tfytu

Kardynał podkreślił, że jest to kolejny sygnał świadczący o dążeniu papieża Benedykta XVI do jedności chrześcijaństwa. Korespondent Reutera Philip Pullella podkreśla, że Benedykt XVI uczynił promowanie jedności chrześcijan głównym celem swego pontyfikatu i kilkakrotnie wzywał do wznowienia dialogu z chrześcijanami prawosławnymi i protestantami.

Kardynał Kasper poinformował, że w grudniu odbędzie się w Rzymie spotkanie grupy koordynacyjnej mieszanej międzynarodowej katolicko- prawosławnej komisji teologicznej. Dodał, że gospodarzem spotkania plenarnego tego gremium w przyszłym roku zgodziła się zostać Serbia.

W skład komisji wchodzą przedstawiciele Watykanu i 15 Kościołów prawosławnych, w tym największego i najbardziej wpływowego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

d2tfytu

Rozmowy załamały się w lipcu 2000; powodem była kwestia katolików obrządku wschodniego, którzy odeszli od prawosławia i powrócili do jedności z Rzymem w 1596 r.

Kardynał Kasper mówił o poprawie stosunków z rosyjską Cerkwią prawosławną. Benedykt XVI bardzo pragnie spotkać się z patriarchą rosyjskiego Kościoła prawosławnego Aleksym II, ale pozostaje zbyt wiele trudnych kwestii, żeby takie spotkanie mogło dojść do skutku przed 2007 r. - zaznaczył kardynał.

d2tfytu

Podziel się opinią

Share
d2tfytu
d2tfytu
Więcej tematów