WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kard. Edmund Szoka nie żyje

W wieku 86 lat w Detroit zmarł amerykański kardynał polskiego pochodzenia, były arcybiskup tego miasta Edmund Casimir Szoka. Przez lata jako gubernator Państwa Watykańskiego był jednym z najbliższych współpracowników i doradców Jana Pawła II.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kard. Edmund Szoka
Kard. Edmund Szoka (PAP/EPA, Fot: Claudio Onorati)
WP

O śmierci purpurata poinformowała archidiecezja w Detroit.

Edmund Szoka urodził się 14 września 1927 roku w Grand Rapids w stanie Michigan w rodzinie polskich imigrantów.

Na czele tamtejszej archidiecezji stanął w 1981 roku. Siedem lat później polski papież mianował go kardynałem. Od 1990 roku kard. Szoka pracował w Watykanie jako wpływowy przewodniczący Prefektury ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, odpowiedzialny za finanse za Spiżową Bramą.

WP

W 1997 roku Jan Paweł II mianował go gubernatorem Państwa Watykańskiego. Funkcję tę pełnił do 2006 roku, a rezygnację złożył na ręce Benedykta XVI.

Watykaniści wspominają kardynała Szokę jako bardzo pogodnego hierarchę o energicznym usposobieniu. Był "postrachem" kierowców. Bezskutecznie próbował wprowadzić zakaz ruchu samochodów na terenie Watykanu, argumentując, że wywołują one chaos. To z jego inicjatywy zaczęto wymierzać mandaty za złe parkowanie za Spiżową Bramą i uregulowano ruch aut na tym terytorium.

Polub WP Wiadomości
WP
WP