Trwa ładowanie...

Kard. Edmund Szoka nie żyje

W wieku 86 lat w Detroit zmarł amerykański kardynał polskiego pochodzenia, były arcybiskup tego miasta Edmund Casimir Szoka. Przez lata jako gubernator Państwa Watykańskiego był jednym z najbliższych współpracowników i doradców Jana Pawła II.

Share
Kard. Edmund Szoka nie żyje
Źródło: PAP/EPA, Fot: Claudio Onorati
df2cbmv

O śmierci purpurata poinformowała archidiecezja w Detroit.

Edmund Szoka urodził się 14 września 1927 roku w Grand Rapids w stanie Michigan w rodzinie polskich imigrantów.

df2cbmv

Na czele tamtejszej archidiecezji stanął w 1981 roku. Siedem lat później polski papież mianował go kardynałem. Od 1990 roku kard. Szoka pracował w Watykanie jako wpływowy przewodniczący Prefektury ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, odpowiedzialny za finanse za Spiżową Bramą.

W 1997 roku Jan Paweł II mianował go gubernatorem Państwa Watykańskiego. Funkcję tę pełnił do 2006 roku, a rezygnację złożył na ręce Benedykta XVI.

Watykaniści wspominają kardynała Szokę jako bardzo pogodnego hierarchę o energicznym usposobieniu. Był "postrachem" kierowców. Bezskutecznie próbował wprowadzić zakaz ruchu samochodów na terenie Watykanu, argumentując, że wywołują one chaos. To z jego inicjatywy zaczęto wymierzać mandaty za złe parkowanie za Spiżową Bramą i uregulowano ruch aut na tym terytorium.

df2cbmv

Podziel się opinią

Share
df2cbmv
df2cbmv
Więcej tematów