ŚwiatKara śmierci nieskuteczna w walce z narkotykami w Iranie

Kara śmierci nieskuteczna w walce z narkotykami w Iranie

• W Iranie rośnie zjawisko narkomanii i handlu narkotykami

• W walce z narkomanią wykorzystuje się karę śmierci

• 93 proc. egzekucji w Iranie dotyczy spraw związanych z narkotykami

• Mimo tak ostrych sankcji, nie udaje się zmniejszyć skali problemu

• Dlatego minister sprawiedliwości, Mustafa Pur-Mohammadi, wystąpił z propozycją zrewidowania szeroko stosowanej ustawy o karze śmierci

Kara śmierci nieskuteczna w walce z narkotykami w Iranie
Źródło zdjęć: © AFP | Atta Kenare

30.10.2016 | aktual.: 30.10.2016 17:48

Wymiar sprawiedliwości nie ujawnia liczby wykonanych wyroków śmierci, ale według danych ONZ stracono tam w ub. roku około tysiąca osób.

93 proc. wyroków dotyczyło, według oficjalnych danych, osób skazanych za handel narkotykami. Pozostałe - za morderstwa, gwałty i rabunek z bronią w ręku.

Szef resortu sprawiedliwości oświadczył, że należy się zastanowić nad zastosowaniem w walce z narkotykami innych niż wyrok śmierci kar, które okazałyby się skuteczniejsze. Pur-Mohammadi nie widzi jednak możliwości całkowitego zniesienia tej kary jako niezbędnej w przypadku korupcji.

W Iranie rola ministra sprawiedliwości sprowadza się w praktyce do pośredniczenia między rządem a władzą sądowniczą, która ma wszelkie prerogatywy w tej dziedzinie. W kwestii rewizji stosowania kary śmierci wobec handlarzy narkotyków ma on jednak jej całkowite poparcie.

Znaczna część narkotyków produkowanych w Afganistanie dociera do Europy i na Bliski Wschód właśnie przez Iran.

W ciągu roku 2015, według danych Amnesty International, na świecie wykonano 1634 wyroki śmierci (o 573 więcej niż w 2014 r.) i była to najwyższa liczba od 25 lat.

89 proc. osób skazanych stracono w roku ubiegłym w trzech krajach: Arabii Saudyjskiej, Iranie i Pakistanie. Brak danych dotyczących Chin.

Karę śmierci stosuje oficjalnie 25 państw na świecie.

Źródło artykułu:PAP
irannarkotykikara śmierci
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)