PolskaKaplica Zygmuntowska spod lasera

Kaplica Zygmuntowska spod lasera

Dobiega końca jedno z najważniejszych zadań
konserwatorskich realizowanych obecnie w Europie - odnowa Kaplicy
Zygmuntowskiej w Archikatedrze na Wawelu. 8 grudnia, po ponad
dwuletnim remoncie, w kaplicy zostanie odprawiona msza święta -
informuje "Gazeta Krakowska".

Renowacja kosztowała 2,5 mln zł. Prace sfinansowano w całości z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Wykonali je konserwatorzy pracujący pod kierunkiem prof. Ireneusza Płuski.

Odnowienie renesansowej dekoracji sprawiło konserwatorom sporo kłopotu. Zastali zabrudzoną powierzchnię, z często - jak oceniają fachowcy -fatalnymi rekonstrukcjami pochodzącymi z kolejnych konserwacji. Jak się okazało, ok. 40 proc. dekoracji to mniej lub bardziej udane rekonstrukcje. Najgorsze usunięto. Lepsze - pozostały, by przyszłe pokolenia mogły poznać techniki konserwatorskie stosowane w XIX i XX w.

Do odczyszczenia 800 m kw. ornamentów wykorzystano technikę laserową.- Jest to najnowocześniejsza obecnie technika, lepsza niż stosowane do tej pory metody mechaniczne i chemiczne - ocenia płk dr Jan Marczak. -Przede wszystkim usuwa się same zanieczyszczenia, nie niszcząc podłoża. Jednym narzędziem można odczyścić tak kamień jak i papier, a przede wszystkim jest to metoda przyjazna dla środowiska.

Konserwatorzy podkreślają, że laserem można odczyścić płatki róż, nie uszkadzając kwiatu. Wykorzystując laser dokonano również pomiarów kopuły kaplicy - okazała się ona idealną elipsą. Laserowo zeskanowano ornamenty w kaplicy - to najdokładniejsza i najbardziej zaawansowana metoda sporządzania dokumentacji, jaką dysponują obecnie architekci.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)