ŚwiatKanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII - największą uroczystością 2014 roku

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII - największą uroczystością 2014 roku

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia będzie największą pod względem liczebności uczestników uroczystością 2014 roku w Watykanie i jedną z rekordowych w historii Kościoła. Oczekuje się, że w mszy kanonizacyjnej weźmie udział około miliona osób.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII - największą uroczystością 2014 roku
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Bednarczyk

01.01.2014 | aktual.: 01.01.2014 11:20

Znacznie wyższe prognozy przedstawił burmistrz Rzymu Ignazio Marino, który powiedział na początku grudnia, że miasto szykuje się na przyjazd nawet 5 mln osób. Tę liczbę jednak uważa się za zawyżoną. Pewny jest natomiast przyjazd około 100 oficjalnych delegacji z całego świata.

Niewiadomą pozostaje przede wszystkim liczba pielgrzymów z Polski. Po konsystorzu 30 września, na którym zapadła decyzja o dacie kanonizacji, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że spodziewa się setek tysięcy wiernych z Polski.

Dominuje przekonanie, że kwietniowa kanonizacja zgromadzi więcej osób niż beatyfikacja polskiego papieża 1 maja 2011 roku, w której uczestniczyło kilkaset tysięcy osób.

Tym razem to wydarzenie o potrójnym wymiarze: na ołtarze wyniesionych zostanie dwóch gigantów Kościoła XX wieku. Jednocześnie mszę odprawi Franciszek, który budzi ogromne zainteresowanie i przyciąga do Watykanu tłumy wiernych. Wystarczy przypomnieć, że na każdej środowej audiencji generalnej i spotkaniu na modlitwie Anioł Pański gromadzi się dwa razy w tygodniu od kilkudziesięciu do 100 tysięcy osób.

Wierni przyjadą zatem do Wiecznego Miasta dla trzech papieży; będą liczne pielgrzymki z okolic Bergamo, czyli rodzinnych stron Jana XXIII, Polacy, a także wszyscy ci, którzy zechcą uczestniczyć w uroczystości pod przewodnictwem Franciszka.

Drugą niewiadomą - przy ogromnych oczekiwaniach i głośno wyrażanych nadziejach - jest to, czy w mszy kanonizacyjnej udział weźmie emerytowany papież Benedykt XVI. Byłoby to wydarzenie o ogromnym znaczeniu symbolicznym, bo to następca Jana Pawła II podjął decyzję o natychmiastowym otwarciu jego procesu beatyfikacyjnego w 2005 roku i to on ogłosił go błogosławionym sześć lat później. To za jego pontyfikatu również trwał proces kanonizacyjny, sfinalizowany w lipcu 2013 roku przez Franciszka.

Watykan nie wyklucza przybycia Benedykta XVI, choć daje wyraźnie do zrozumienia, że wszystko zależy od emerytowanego papieża, który ustępując w lutym bieżącego roku zapowiedział, że pozostanie "ukryty dla świata". - Nie ma powodów doktrynalnych ani instytucjonalnych, dla których Benedykt XVI nie mógłby uczestniczyć w publicznej ceremonii - oświadczył watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi.

Postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder pytany przez o to, czy liczy na udział Benedykta XVI w mszy, przyznał: "To moje pragnienie, marzenie i niemal sen". - Trudno mi powiedzieć, czy tak będzie. Ale znając sposób postępowania Franciszka i jego zdolność przekraczania barier, które wydawały się nieprzekraczalne, myślę, że taka sytuacja jest do wyobrażenia - dodał ks. Oder.

Najlepiej poinformowany najbliższy współpracownik Josepha Ratzingera, jego osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein przyznał, że nie wie, czy przyjdzie on na mszę kanonizacyjną. - Wiele osób ma na to nadzieję, ale nie wiem, jaka będzie wola emerytowanego papieża - wyjaśnił abp Gaenswein.

Kierowana przez arcybiskupa Gaensweina Prefektura Domu Papieskiego troszczy się o to, aby nikt nie próbował wykorzystać tej wielkiej uroczystości do tego, by na niej zarobić tak, jak próbowano przed beatyfikacją polskiego papieża.

Już w październiku urząd ten przypomniał, że nie będą potrzebne żadne bilety na mszę kanonizacyjną i że wstęp będzie otwarty dla wszystkich, którzy znajdą miejsce na Placu Świętego Piotra oraz w jego okolicach.

- Jak zdarzyło się już przy innych okazjach, wiernych przestrzega się przed aktami spekulacji i żądaniem opłat za bilety ze strony agencji turystycznych i biur podróży - podkreślono w komunikacie Prefektury Domu Papieskiego.

Ostrzeżenie to będzie przypominane przez wszystkie instytucje, zaangażowane w przygotowanie Rzymu na przyjęcie setek tysięcy pielgrzymów. Przygotowania te już trwają - zapewnił burmistrz włoskiej stolicy Ignazio Marino.

Opracowaniem logistyki przyjęcia napływu fali wiernych i organizacji ich pobytu zajmować się będzie specjalny komitet, a wszystkie działania ma koordynować włoska Obrona Cywilna, która ma setki wolontariuszy. Udzielać oni będą informacji wiernym w kilku podstawowych językach, pomagać w znalezieniu miejsca noclegowego, udzielać wszelkiej niezbędnej pomocy.

Ze stroną włoską współpracować będzie polski konsulat w Rzymie tak, jak podczas beatyfikacji Jana Pawła II. Na stronie internetowej ambasady RP we Włoszech będzie można znaleźć wszelkie informacje przydatne tym, którzy wybierają się do Watykanu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)