Kanclerz Merkel z rozmowy w Czechach o konstytucji UE
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
wyraziła swój optymizm w sprawie konstytucji UE. Kanclerz
dyskutowała o niej z premierem Czech Mirkiem Topolankiem i
prezydentem Vaclavem Klausem podczas swej pierwszej oficjalnej
wizyty w Pradze.
Niemcy, które 1 stycznia przejęły przewodnictwo w UE, prowadzą konsultacje w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE. Czechy są jednym z siedmiu państw Unii, które wstrzymały proces ratyfikacji traktatu.
Premier Topolanek chwalił wysiłki Niemiec, by ożywić proces przyjmowania konstytucji. Dodał jednak, że według niego potrzebny jest dokument bardziej zrozumiały i czytelny. Bardziej niż dla funkcjonowania Unii, konstytucja jest istotna w procesie jej dalszego rozszerzania - dodał premier.
Swój sceptycyzm w sprawie ożywienia konstytucji, odrzuconej w przeszłości w referendach w Holandii i Francji, powtórzył w piątek prezydent Vaclav Klaus. Jego zdaniem, odrzucony dokument nie może być dobrym punktem wyjścia do nowego traktatu. Podkreślając różnice zdań, jakie ma w tej sprawie z niemiecką kanclerz, Klaus określił jednak spotkanie jako "produktywne".
Istnieje odmienność poglądów, ale (...) jest także wspólna wola, by iść naprzód - powiedziała Angela Merkel po spotkaniu. Premier (Topolanek) przedstawił bardzo interesujące ramy dalszej dyskusji (o konstytucji), mogę powiedzieć, że jest to dobra podstawa do rozpoczęcia naszej pracy i w istocie jestem bardzo zadowolona - powiedziała Merkel na konferencji prasowej.
Unijną konstytucję ratyfikowało dotychczas 18 z 27 państw UE.