Trwa ładowanie...
d2kwxr1

Kancelarie komornicze wyłudzały dane z systemu PESEL?

• RMF FM: prokuratorzy weszli do pięciu kancelarii komorniczych w Polsce
• Placówki podejrzewane są o pozyskiwanie olbrzymiej liczby danych osobowych z systemu PESEL
• W sprawie wszczęto śledztwo

Share
d2kwxr1

Śledczy weszli do tych kancelarii, z których serwerów wysłano potężne liczby zapytań o te dane. Zabezpieczono nośniki elektroniczne i komputery. Kancelaria-rekordzistka uzyskała w ten sposób dane 800 tys. osób - informuje RMF FM.

Prokuratorzy i ABW dopiero ustalają, jaki był cel pozyskiwania tych informacji, ale może chodzić o handel danymi osobowymi.

d2kwxr1

O wszystkim śledczych poinformowało ministerstwo cyfryzacji. Jego urzędnicy zauważyli niespotykany ruch w systemie PESEL. Kilka kancelarii komorniczych, które mają dostęp do systemu, przez internet hurtowo wysyłały zapytania o te informacje.

Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła już w tej sprawie śledztwo. Służby biorą też pod uwagę, że cała akcja może być także działaniem hakerów.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego przez komorników sądowych zobowiązanych do zabezpieczenia dostępu do danych osobowych z rejestru PESEL, wskutek czego doszło do umożliwienia dostępu do danych osobom nieuprawnionym (za co grozi do trzech lat więzienia) oraz w sprawie uzyskania przez osoby nieuprawnione dostępu do danych osobowych zawartych w rejestrze PESEL (co zagrożone jest karą do dwóch lat więzienia).

W systemie PESEL zawarte są informacje o dacie i miejscu urodzenia, o rodzicach, a także chociażby o miejscu zamieszkania.

d2kwxr1

Podziel się opinią

Share
d2kwxr1
d2kwxr1
Więcej tematów