Trwa ładowanie...
d45cg08

Kancelaria Sejmu nie potrąciła Kaczyńskiemu ani złotówki. Chodzi o nieobecności

Jak ustaliła Wirtualna Polska, Kancelaria Sejmu nie potrąciła posłowi Jarosławowi Kaczyńskiemu ani złotówki z wynagrodzenia za nieobecności w gmachu na Wiejskiej. Od początku kadencji na 7068 głosowań nie uczestniczył w 1674. Jak wynika z dokumentu, do którego dotarliśmy, Sejm wszystkie absencje prezesowi PiS usprawiedliwił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński często nie pojawiał się w ubiegłym roku w Sejmie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński często nie pojawiał się w ubiegłym roku w Sejmie (East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)
d45cg08

Obowiązek usprawiedliwiania nieobecności posłów na posiedzeniach Sejmu i posiedzeniach komisji sejmowych wynika wprost z regulaminu Sejmu. - W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu Sejmu lub komisji, poseł w miarę możliwości zawiadamia przed terminem posiedzenia odpowiednio Marszałka Sejmu lub przewodniczącego komisji, a następnie jest obowiązany w ciągu 7 dni usprawiedliwić w formie pisemnej swoją nieobecność odpowiednio przed Marszałkiem Sejmu lub przewodniczącym komisji – czytamy w sejmowym regulaminie.

Jeśli poseł nie usprawiedliwi swojej nieobecności, Marszałek Sejmu obniża uposażenie poselskie i dietę parlamentarną "o 1/30 za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniu Sejmu lub za niewzięcie w danym dniu udziału w więcej niż 1/5 głosowań”.

Od początku sejmowej kadencji było 7068 głosowań. Kaczyński uczestniczył w 5394 głosowaniach (76,32 proc.). Jak wynika z listy "potrąceń za nieusprawiedliwione nieobecności posłów", udostępnionej nam przez Kancelarię Sejmu, nie ma na niej Jarosława Kaczyńskiego. Lista obejmuje okres listopad 2015 - grudzień 2018. A to oznacza, że wszystkie nieobecności ma usprawiedliwione. Tym samym z jego poselskiego wynagrodzenia nie została potrącona ani złotówka. Poniżej przedstawiamy listę potrąceń za 2018 rok. Jak widać nie ma na niej Jarosława Kaczyńskiego.

   Forum
(Forum)

Jak uzasadniał swoje usprawiedliwienia prezes Prawa i Sprawiedliwości? Tych informacji Kancelaria Sejmu nie ujawnia. - Regulamin Sejmu określa, że do jawnych należą jedynie informacje dotyczące nieusprawiedliwionych nieobecności posłów na posiedzeniach Sejmu i komisjach sejmowych – informuje Wirtualną Polskę sejmowe biuro prasowe.

d45cg08

Tymczasem, na stronie posła Jarosława Kaczyńskiego, przy sejmowym posiedzeniu 22 listopada 2018 roku, widnieje informacja, że nie wziął on udziału w żadnym z 35 głosowań. Nie ma też informacji, że nieobecność usprawiedliwił. Zgodnie z regulaminem Sejmu, Marszałek powinien więc potrącić mu 1/30 z poselskiej pensji.

    Sejm.gov.pl
(Sejm.gov.pl, Fot: sejm.gov.pl)

Z kolei 28 grudnia uczestniczył jedynie w 2 głosowaniach na 15 (13,3 proc.). Według sejmowego regulaminu, żeby nie było potrącenia musiał uczestniczyć w 20 proc. głosowaniach. Informacji, że prezes PiS usprawiedliwił swoją nieobecność również brak. Tym samym, za to posiedzenie również formalnie powinien mieć potrącenie w wysokości 1/30

O wyjaśnienia poprosiliśmy sejmowe biuro prasowe, czekamy na odpowiedź.

d45cg08

Zobacz także: Petru oskarża PiS i Jarosława Kaczyńskiego

Przypomnijmy, że o sprawie nieobecności w Sejmie prezesa PiS zrobiło się głośno w ubiegłym roku po zapytaniach posła Arkadiusza Myrchy (PO). - O ile znane powszechnie problemy zdrowotne Pana posła Jarosława Kaczyńskiego stanowią podstawę do usprawiedliwienia nieobecności wiosną 2018 roku, o tyle w ostatnich miesiącach Pan poseł prowadzi normalną i regularną działalność polityczną. A ta, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej, jest szczególnie intensywna. Z przekazów medialnych wiemy, że podróżuje po Polsce, bierze udział w wiecach, konferencjach czy eventach wyborczych. Co więcej, sytuacje te nie mają charakteru incydentalnego, a charakter ciągły – twierdził Arkadiusz Myrcha.

- Polacy mają pełne prawo wiedzieć, czy poseł Jarosław Kaczyński, będący liderem obozu rządzącego i mający realny wpływ na decyzje podejmowane przez Radę Ministrów i Prezydenta RP, posiada szczególny parlamentarny status – apelował Arkadiusz Myrcha.

We wspomnianym przez posła Platformy okresie, Jarosława Kaczyńskiego nie było na sejmowych posiedzeniach od 8 maja do 4 października 2018 roku. Wszystkie nieobecności miał wówczas usprawiedliwione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45cg08

Podziel się opinią

Share
d45cg08
d45cg08
Więcej tematów