Trwa ładowanie...

Kancelaria Prezydenta zachęca pracodawców do konkursu "Dobry klimat dla rodziny"

Do 11 sierpnia pracodawcy mogą zgłosić się do konkursu o nagrodę pary prezydenckiej na najlepsze rozwiązania sprzyjające godzeniu ról pracownika i rodzica. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się pochwalić dobrymi praktykami - zachęca minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Share
Kancelaria Prezydenta zachęca pracodawców do konkursu "Dobry klimat dla rodziny"
Źródło: AFP
d3rc8xf

Minister w Kancelarii Prezydenta podkreśliła, że wprowadzanie w firmach rozwiązań ułatwiających łączenie ról zawodowych i rodzinnych to sytuacja korzystna dla wszystkich. - Obydwie strony wygrywają, bo firma ma wtedy bardziej lojalnych, zadowolonych pracowników, a pracownicy przeżywają mniej stresu w życiu codziennym - podkreśliła.

Według Wóycickiej, dużym problemem dla większości rodziców małych dzieci jest obecnie właśnie godzenie tych dwóch ról. Jak mówiła, często kobiety obawiają się podjęcia decyzji o posiadaniu dzieci ze względu na to, że mogą być postrzegane jako gorsi pracownicy.

- Tymczasem okazuje się, że jeśli w zakładzie pracy są dobre relacje między pracownikami a managementem, jest wzajemny przepływ informacji i poszukiwanie dobrych rozwiązań, to rodzice małych dzieci dobrze się odnajdują w miejscu pracy i są wydajni, a w zakładzie pracy panuje dobra atmosfera sprzyjająca lojalności pracowników - podkreśliła.

d3rc8xf

Wóycicka wskazała, że jednym z rozwiązań pomagających pracownikom-rodzicom jest elastyczny czas pracy. Jak mówiła, może to być na przykład dłuższa praca, ale kilka dni w tygodniu lub bardziej ruchome godziny pracy, by można było odprowadzić dziecko do przedszkola. Rozwiązaniem może być też praca z domu - dodała.

Prezydencka minister podkreśliła, że polskie przepisy przewidują różne rozwiązania w tym zakresie, natomiast są one w naszym kraju bardzo rzadko wykorzystywane. - Bez porównania rzadziej niż w krajach Europy Zachodniej, gdzie ta kultura firm jednak jest znacznie bardziej otwarta na pracowników będących rodzicami - oceniła.

Podkreślała jednocześnie, że bardzo ważny jest sam dialog z pracownikiem, np. gdy kobieta jest w ciąży. - Warto wtedy zaplanować wspólnie, w jaki sposób ten okres ciąży i opieki na małym dzieckiem zorganizować, tak by firma mogła się dostosować do potrzeb kobiet, ale żeby też te kobiety, matki mogły - wracając do pracy - znaleźć odpowiednie środowisko - powiedziała.

Jej zdaniem, jeśli pracodawca i pracownica nie chcą wspólnie szukać takich rozwiązań, to stawia obie strony w bardzo trudnej sytuacji.

d3rc8xf

W kontekście praktyk sprzyjających pracownikom-rodzicom Wóycicka wymieniła także m.in. tworzenie żłobków czy przedszkoli przy firmach lub też wsparcie z funduszu świadczeń socjalnych w ponoszeniu kosztów tej opieki.

Wóycicka uważa, że w Polsce potrzebna jest zmiana kultury i podejścia do pracowników, uwzględniające również ich funkcje rodzinne. Stąd - jak dodała - organizowany przez Kancelarię Prezydenta razem m.in. z centralami pracodawców konkurs dla pracodawców "Dobry klimat dla rodziny".

- Bardzo liczymy na to, że laureaci wybrani w ramach tego konkursu będą pokazywać najróżniejsze dobre rozwiązania, które sprzyjają godzeniu ról. Zapraszamy wszystkich pracodawców, którzy chcieliby się pochwalić tymi rozwiązaniami do udziału w konkursie - powiedziała Wóycicka.

Konkurs "Dobry klimat dla rodziny", który ruszył 23 czerwca, skierowany jest do firm i instytucji, które dbają o zatrudnienie przyjazne rodzinie. Pracodawcy ubiegają się o tytuł "Laureata Nagrody Pary Prezydenckiej". By przystąpić do konkursu do 11 sierpnia 2014 r. należy wypełnić kwestionariusz pracodawcy dostępny pod adresem: www.prezydent.pl/dla-rodziny/konkurs-pracodawcy/zgloszenie.

Również pracownicy mogą zgłaszać pracodawców do konkursu.

d3rc8xf

Podziel się opinią

Share
d3rc8xf
d3rc8xf
Więcej tematów