Trwa ładowanie...
d2pafju
12-02-2009 20:14

Kanadyjscy naukowcy potrafią czytać w myślach

Kanadyjscy naukowcy potrafią - z prawdopodobieństwem sięgającym 80% - przewidzieć wybory, jakich dokonują badane osoby. Jak? Wykorzystując podczerwień - informuje "Journal of Neural Engineering".

d2pafju
d2pafju

Naukowcy z University of Toronto dzięki pomiarowi pochłaniania podczerwieni przez tkankę mózgowa potrafią przewidzieć, który z dwóch napojów wolałby badany - na przykład chore dziecko, pozbawione możliwości mówienia i poruszania się. Większość interfejsów komputer-mózg, które umożliwiają na przykład porozumiewanie się osobom sparaliżowanym, wymaga treningu. Można przykładowo "śpiewać" w myślach piosenkę, by czujniki zidentyfikowały to jako "tak".

Podczas eksperymentów badani nosili na głowie opaskę z włóknami optycznymi emitującymi podczerwień do kory przedczołowej mózgu. Pokazywano im kolejno na ekranie komputera dwa napoje, prosząc o wybranie jednego z nich. Ta aktywność intelektualna wpływała na przepływ krwi w mózgu, co z kolei dawało się wykryć jako zmiana w pochłanianiu podczerwieni.

Po nauczeniu komputera rozpoznawania charakterystycznego wzoru aktywności mózgu, udawało się w 80% przypadków rozpoznać, który napój wybiera badany.

Zdaniem naukowców, metoda ta może mieć wiele praktycznych zastosowań. W przyszłości można by na przykład umieszczać na czole chorego, pozbawionego możliwości porozumiewania dziecka czujnik, zgadujący, co by ono wolało.

d2pafju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pafju
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj