Kanadyjscy naukowcy potrafią czytać w myślach
Kanadyjscy naukowcy potrafią - z prawdopodobieństwem sięgającym 80% - przewidzieć wybory, jakich dokonują badane osoby. Jak? Wykorzystując podczerwień - informuje "Journal of Neural Engineering".
12.02.2009 20:14
Naukowcy z University of Toronto dzięki pomiarowi pochłaniania podczerwieni przez tkankę mózgowa potrafią przewidzieć, który z dwóch napojów wolałby badany - na przykład chore dziecko, pozbawione możliwości mówienia i poruszania się. Większość interfejsów komputer-mózg, które umożliwiają na przykład porozumiewanie się osobom sparaliżowanym, wymaga treningu. Można przykładowo "śpiewać" w myślach piosenkę, by czujniki zidentyfikowały to jako "tak".
Podczas eksperymentów badani nosili na głowie opaskę z włóknami optycznymi emitującymi podczerwień do kory przedczołowej mózgu. Pokazywano im kolejno na ekranie komputera dwa napoje, prosząc o wybranie jednego z nich. Ta aktywność intelektualna wpływała na przepływ krwi w mózgu, co z kolei dawało się wykryć jako zmiana w pochłanianiu podczerwieni.
Po nauczeniu komputera rozpoznawania charakterystycznego wzoru aktywności mózgu, udawało się w 80% przypadków rozpoznać, który napój wybiera badany.
Zdaniem naukowców, metoda ta może mieć wiele praktycznych zastosowań. W przyszłości można by na przykład umieszczać na czole chorego, pozbawionego możliwości porozumiewania dziecka czujnik, zgadujący, co by ono wolało.