Trwa ładowanie...
d2nho3w
28-06-2010 12:40

Kanadyjczycy chcieli okraść muzeum Auschwitz

Dwóch Kanadyjczyków usiłowało ukraść z rampy kolejowej w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau tak zwane szpilki, służące do przytwierdzania szyn do podkładów - poinformowało muzeum Auschwitz. Po przesłuchaniu zostali wypuszczeni.

d2nho3w
d2nho3w

Policjanci z Oświęcimia poinformowali, że mężczyźni zostali przesłuchani w obecności biegłego tłumacza języka francuskiego, w którym się porozumiewali. Po konsultacji z prokuratorem zostali zwolnieni bez przedstawienia im jakichkolwiek zarzutów.

Rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt powiedział, że Kanadyjczycy usiłowali ukraść szpilki z rampy, nieopodal stojących tam historycznych wagonów. Miały to być pamiątki z pobytu w muzeum. Ich zachowanie zwróciło uwagę innych zwiedzających, którzy powiadomili straż muzealną. Kanadyjczycy zostali zatrzymani i przekazani policjantom.

Jarosław Mensfelt powiedział, że Kanadyjczycy musieli wiedzieć, iż popełniają przestępstwo. - Wchodząc na teren byłego Auschwitz II - Birkenau przez Bramę Główną musieli zauważyć napisy, że jest to teren muzeum i że obiekt znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - mówił.

Rzecznik dodał, że rejon rampy, na którym stoją historyczne wagony, jest monitorowany przez kamerę. - Pomimo stałego monitoringu i wzmożonych patroli każdy może jednak się schylić i coś zabrać - powiedział. Przypomniał, że teren muzeum liczy prawie 200 hektarów powierzchni, ponad 150 budynków i ponad 300 ruin, kilometry ogrodzeń, wieże wartownicze.

d2nho3w

Rampę wewnątrz byłego Auschwitz II-Birkenau Niemcy wybudowali wiosną 1944 roku, by transporty z Żydami docierały niemal pod same komory gazowe. Na niej przeprowadzano selekcje. Wcześniej, w latach 1942-1944, Niemcy korzystali z rampy pomiędzy obozami Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

d2nho3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nho3w
Więcej tematów