PolskaKampania społeczna na Euro 2012: "Gram fair, używam prezerwatyw"

Kampania społeczna na Euro 2012: "Gram fair, używam prezerwatyw"

"Gram fair, używam prezerwatyw" - pod takim hasłem Krajowe Centrum ds. AIDS, w związku z rozgrywkami Euro 2012, rozpoczyna kampanię społeczną FAIR PLAY dotyczącą profilaktyki zakażeń HIV - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie.

Kampania społeczna na Euro 2012: "Gram fair, używam prezerwatyw"
Źródło zdjęć: © AFP | Jens-Urlich Koch/DDP/AFP

22.05.2012 | aktual.: 22.05.2012 14:35

Kampania jest adresowana do kibiców, głównie do tych młodych, w wieku 18-39 lat, podejmujących ryzykowne zachowania seksualne. - Takich ryzykownych sytuacji może być szczególnie dużo podczas tegorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej. Dlatego będziemy starać się przekonać kibiców, żeby bawili się dobrze w czasie piłkarskich rozgrywek, ale unikali ryzykownych zachowań grożących zakażeniem wirusem HIV - powiedziała dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, Anna Marzec-Bogusławska.

Eksperci szacują, że w Polsce jest 30-35 tys. osób z wirusem HIV, a spośród nich ponad połowa nie zdaje sobie sprawy, że jest zakażona. Specjaliści przyznali, że to niewiele w porównaniu do innych krajów, ale od 8 czerwca do 1 lipca, podczas mistrzostw Europy, stadiony w Polsce odwiedzą setki tysięcy kibiców z całego świata, a niektórzy mogą być nosicielami tego wirusa.

- Największe zagrożenie mogą stwarzać kibice z Europy Wschodniej, gdzie mamy do czynienia z eksplozja epidemii HIV/AIDS - powiedziała szefowa Krajowego Centrum ds. AIDS. W Rosji ocenia się, że jest 1,2 mln osób zakażonych wirusem HIV, a na Ukrainie od 300 do 500 tys. Dodała, że Europa Wschodnia to jedyny na świecie rejom, w którym od 2000 r. potroiła się liczba osób z wirusem HIV.

Według ekspertów Polacy nie są przygotowani na to potencjalne zagrożenie, gdyż wielu uważa, że zakażenie HIV nas nie dotyczy. Tylko 9% Polaków wykonało przynajmniej raz w życiu test w kierunku HIV.

- Chcemy zwrócić uwagę, że podczas mistrzostw warto przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa, gdyż brak zakażenia dziś nie chroni przed infekcją w przyszłości, niedalekiej przyszłości - podkreśliła Marzec-Bogusławska. Namawiała, by przede wszystkim unikać przypadkowego seksu, używać prezerwatyw, unikać kontaktu z krwią bez odpowiednich zabezpieczeń, np. bez znajdujących się w apteczce rękawiczek jednorazowego użytku.

Warto również pilnować swoich napojów, gdy są już otwarte, by ktoś nie dosypał jakiego środka (np. odurzającego) - radzili eksperci.

Jak powiedział podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Aleksander Sopliński powiedział, że przestrzeganie podstawowych zasad chroni także przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Chodzi głownie o kiłę, drożdżycę i powodowaną przez bakterie chlamydiozę (wywołującą stany zapalne narządu rodnego grożące niepłodnością i powikłaniami ciąży u kobiet).

- Propagujemy także wierność, która polega na tym, że bierzemy odpowiedzialność za zdrowie własne i swego partnera - powiedziała Marzec-Bogusławska. Dodała, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia, ale całkowicie przed nim nie chroni.

Osoby, które chcą się zbadać w kierunku wirusa HIV mogą to zrobić anonimowo i bezpłatnie w 31 punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.aids.gov.pl.

Gdyby było konieczne leczenie z powodu AIDS można skorzystać z leczenia przeciwwirusowego, które jest bezpłatne. - Stosujemy najnowsze metody terapii pozwalające znacznie wydłużyć życie chorego, jak i poprawić jego komfort - zapewniał minister Sopliński.

W ramach kampanii FAIR PLAY w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie, gdzie będą odbywały się mecze, rozdawane będą pakiety edukacyjne z prezerwatywami, ulotki oraz kalendarz mistrzostw wraz informacją o profilaktyce zabezpieczeniu się przed HIV/AIDS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)