Kampania przeciw przemocy wobec kobiet
"Stop przemocy wobec kobiet" - to hasło kampanii plakatowej przygotowanej przez katowicki oddział Amnesty International w związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet. Kampania będzie prowadzona w autobusach komunikacji miejskiej.
Zbliżający się Dzień Kobiet jest dobrym pretekstem, by zwrócić uwagę na temat dotykającej wiele kobiet przemocy, do dziś pozostający z różnych przyczyn swego rodzaju społecznym tabu - powiedział regionalny koordynator Amnesty International w Katowicach Dariusz Stawik.
Jak wyjaśnił, umieszczone w kilkudziesięciu katowickich autobusach dwa rodzaje czarno-białych plakatów, zobaczą tysiące osób. Pierwszy plakat informuje, że na całym świecie więcej kobiet w wieku od 18 do 40 lat umiera wskutek przemocy niż na raka, malarię czy wskutek wypadków samochodowych.
Drugi plakat wskazuje natomiast, że co ósma kobieta w Polsce oficjalnie przyznaje się, że przynajmniej raz, podczas kłótni, została uderzona przez swojego partnera. Według Stawika, kolorystyka i układ graficzny plakatów celowo kontrastują z radosną atmosferą Dnia Kobiet.
Byłoby wspaniale, gdyby sprawcy przemocy wobec kobiet, widząc te plakaty, czuli co najmniej wstyd. Mamy też nadzieję, że choć niektórzy odbiorcy naszej akcji wejdą na naszą stronę internetową i przyłączą się do działań na rzecz praw kobiet - zaznaczył Stawik.
Polskie grupy lokalne Amnesty International w przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet przygotowały w różnych miastach lokalne akcje zwracające uwagę na dotykającą je przemoc. W Warszawie i we Wrocławiu w sobotę zbierane będą podpisy pod protestem w sprawie licznych zabójstw i zaginięć kobiet w meksykańskim mieście Ciudad Juarez.
W Łodzi - pod hasłem "Szkoły bezpieczne dla dziewcząt" - aktywiści AI będą namawiać mieszkańców tego miasta do poparcia petycji wzywającej resort edukacji do podjęcia działań, zapobiegających wszelkim formom przemocy, szykanowania i prześladowania dziewcząt w polskich szkołach.