PolskaKamień Pomorski: szczątki znalezione w prosektorium badają biegli

Kamień Pomorski: szczątki znalezione w prosektorium badają biegli

Biegli mają ustalić, co znajduje się w pojemnikach znalezionych w prosektorium w Kamieniu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz.

Kamień Pomorski: szczątki znalezione w prosektorium badają biegli
Źródło zdjęć: © PAP | Jerzy Undro

Pojemniki wraz z dokumentacją medyczną zostały przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Cztery słoje, według wstępnej oceny, ze szczątkami ludzkimi, znajdowały się w prosektorium przy szpitalu św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim. Naczynia, podpisane nazwiskami, znaleźli pracownicy firmy porządkującej pomieszczenia prosektorium, gdy zmienił się tam dzierżawca. Prokuratura Rejonowa w Kamieniu Pomorskim wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia zwłok ludzkich.

- Biegli mają przeprowadzić oględziny pojemników i ich zawartości oraz ustalić, czy jest ona jest pochodzenia ludzkiego, a jeśli tak, jaki jest rodzaj tych tkanek, ich pochodzenie narządowe oraz czy tkanki te mogły stanowić materiał diagnostyczny pobrany ze zwłok ludzkich - dodała Wojciechowicz.

Właścicielem prosektorium jest Starostwo Powiatowe w Kamieniu Pomorskim. Uprzednio prosektorium dzierżawione było przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim.

Jak poinformowała rzeczniczka firmy EMC Instytut Medyczny, do której należy szpital św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim Ewa Pogodzińska, placówka nie ma własnego prosektorium i nie jest operatorem tego, które znajduje się na terenie przyległym do budynku szpitalnego. Placówka, podobnie jak wiele innych podmiotów, jedynie korzysta z jego usług - dodała.

- W dwóch stwierdzonych przypadkach szczątki ludzkie rzeczywiście trafiły do tego prosektorium ze Szpitala w Kamieniu. Szpital posiada ich pełną dokumentację, łącznie z dokumentem przekazania i potwierdzeniem odbioru przez prosektorium. Procedury obowiązujące w szpitalu zostały w pełni zachowane - podkreśliła.

W archiwach szpitala odszukano historie chorób osób, których nazwiska odczytano. Dotyczą one leczenia szpitalnego z lat 2005-2008 r. Dokumentacja medyczna zawiera m.in. protokoły sekcyjne trzech płodów martwo urodzonych oraz jeden protokół sekcyjny osoby dorosłej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (195)