Kamery w samochodach egzaminacyjnych na prawo jazdy
**Od 10 kwietnia wszystkie ośrodki prowadzące egzaminy na prawo jazdy kategorii B powinny mieć zamontowane w samochodach egzaminacyjnych urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk.**
Zasadnicze zmiany w egzaminach na prawo jazdy weszły w życie 10 stycznia, ale resort transportu dał ośrodkom egzaminacyjnym więcej czasu na zainstalowanie kamer oraz na przystosowanie placów manewrowych do wymogów egzaminu na prawo jazdy kategorii C.
Kamery w samochodach egzaminacyjnych Ministerstwo Transportu i Budownictwa przewidziało w ramach działań antykorupcyjnych. Mają one służyć temu, aby sprawdzić, czy wszystkie zadania egzaminacyjne zostały wykonane, czy wybrana trasa była właściwa, a czas przeprowadzenia egzaminu był zgodny z zaplanowanym.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie założył 29 zestawów rejestrujących z zakupionych 30 za około 200 tys. zł. Jak powiedział w piątek PAP dyrektor ośrodka Andrzej Szulc, od poniedziałku wszystkie egzaminy będą już prowadzone z kamerami.
W katowickim WORD egzaminy w samochodach z kamerami są prowadzone od stycznia tego roku i - jak powiedziała rzecznik prasowy ośrodka Aleksandra Marzyńska - kamery są lepiej widziane przez egzaminatorów niż przez kandydatów na kierowców. Docelowo w katowickim ośrodku ma jeździć blisko 80 samochodów z kamerami, koszt jednego zestawu wraz z instalacją to około 10 tys. zł. Zamontowanie kamer i mikrofonów w samochodach kosztowało WORD w Łodzi ponad 180 tys. Samochody należące do łódzkiego WORD zostały wyposażone w trzy, a nie jedną, wymaganą przez przepisy, kamerę. W sumie w 10 pojazdach zainstalowano ich 30. Ośrodek zamierza zwiększyć liczbę samochodów przeznaczonych na egzaminy do 13.
Zdaniem dyrektora sieradzkiego WORD Henryka Waludy, monitoring jest potrzebny, ale zapis wideo nie może być jedynym argumentem w rozstrzyganiu ewentualnych kwestii spornych.
Kamera ustawiona jest pod kątem. Może się zdarzyć, że obraz z niej będzie zniekształcony. Dlatego uważam, że pod uwagę powinno brać się też zdanie egzaminatora - uważa Waluda.
Na zarejestrowanym obrazie musi być wyraźnie widoczna data, godzina oraz numer rejestracyjny pojazdu, w którym przeprowadzano egzamin. Umieszczone w samochodach kamery muszą też rejestrować dźwięk. Ośrodki będą miały obowiązek przetrzymywania zapisu z kamery przez 14 dni.
Zmiany w egzaminach wprowadza rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami instruktorów i egzaminatorów.(eg)